Nawet małe infekcje zwiększają ryzyko choroby psychicznej

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Nawet małe infekcje zwiększają ryzyko choroby psychicznej

Post autor: Asystentka »

Nawet mniej poważne infekcje, które nie wymagają pobytu pacjenta w szpitalu, zwiększają ryzyko zachorowania na schizofrenię lub depresję – wynika z duńskich badań, które publikuje pismo „Acta Psychiatrica Scandinavica”.

„Naszym najważniejszym odkryciem było to, że ryzyko zarówno schizofrenii, jak i depresji było podwyższone u osób, które przeszły chorobę zakaźną. Dotyczyło to zarówno lżejszych infekcji leczonych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i poważnych infekcji, wymagających pobytu w szpitalu. Ryzyko rosło wprost proporcjonalnie do liczby infekcji, co oznacza, że było ono tym wyższe, im więcej zakażeń przeszła dana osoba” - wyjaśnia główny autor pracy Ole Koehler-Forsberg z Uniwersytetu w Aarhus w Danii.

Wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci, którzy przebyli ciężkie zakażenie wymagające hospitalizacji, są bardziej narażeni na rozwój poważnej choroby psychicznej, takiej jak schizofrenia czy depresja. Nie było jednak wiadomo, czy również mniej groźne infekcje, takie, które są leczone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, mogą mieć wpływ na ryzyko zaburzeń psychicznych.

Aby to sprawdzić, naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus przeanalizowali dane dotyczące wszystkich osób urodzonych w Danii w latach 1985–2002. Łącznie było to ponad 1 mln ludzi. Zebrano informacje na temat przechodzonych w tej grupie chorób zakaźnych – nie tylko tych wymagających pobytu w szpitalu, ale też mniej groźnych, leczonych przy pomocy środka hamującego rozwój mikroorganizmów, które wywołały infekcję. Chodziło o antybiotyki, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Następnie sprawdzono, czy przebycie infekcji miało jakiś związek z przyszłymi zachorowaniami na schizofrenię bądź z zaburzeniami nastroju, w tym depresją.

Okazało się, że osoby, które przeszły infekcje wymagające zastosowania jakiegoś leku przeciw mikroorganizmom, miały o 37% wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na schizofrenię i o 64% wyższe ryzyko zaburzeń nastroju, w tym depresji. Dokładniejsza analiza wykazała, że wzrost ryzyka dotyczył głównie infekcji bakteryjnych, które wymagały leczenia antybiotykiem. Natomiast choroby wymagające zastosowania innego leku – tj. leku przeciw wirusom, grzybom czy pasożytom, okazały się nie mieć większego znaczenia.

Pacjenci po przebytych chorobach zakaźnych wymagających hospitalizacji byli nieco ponad 100% (ponad dwukrotnie) bardziej narażeni na rozwój schizofrenii i o blisko 160% bardziej zagrożeni zaburzeniami nastroju niż osoby, które nie miały takich infekcji.

Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że infekcje i reakcja zapalna, którą wywołują w organizmie, mogą negatywnie oddziaływać na mózg, przyczyniając się do rozwoju poważnych zaburzeń psychicznych (łącznie z predyspozycjami genetycznymi oraz innymi czynnikami środowiska).

„Możliwe jest również, że samo zastosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko choroby psychicznej, w związku z ich wpływem na skład mikroflory jelitowej, która ściśle komunikuje się z mózgiem. Ostatecznie, nasze wyniki można by tłumaczyć jakimiś czynnikami genetycznymi. Niektóre osoby mogą mieć bowiem genetycznie uwarunkowaną większą skłonność do częstszych infekcji, a zarazem do chorób psychicznych”- wyjaśnia współautor badania Michael Eriksen Benros, któy pracuje również w Szpitalu Uniwersyteckim w Kopenhadze.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post