Nerwica serca (dystonia nerwowo - krążeniowa, zespół Da Cost

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Nerwica serca (dystonia nerwowo - krążeniowa, zespół Da Cost

Post autor: admin. med. »

Nerwica serca (dystonia nerwowo - krążeniowa, zespół Da Costy, dystonia neurowegetatywna) to zespół objawów chorobowych o podłożu psychogennym. Opisany w 1871 roku przez Da Coste jako czynnościowe zaburzenie serca o podłożu lękowym. Najczęstszą przyczyną zaburzeń stanu psychicznego są niepowodzenia chorego w życiu zawodowym lub osobistym, niskie poczucie własnej wartości lub nerwica lękowa.

Objawy nerwicy serca
Objawy dystonii nerwowo - krążeniowej wyrażają się w ogólnych przejawach nerwicy wegetatywnej. Do typowych objawów nerwicy serca należą: szybkie męczenie się przy małym wysiłku fizycznym, trudności oddechowe, kłujące uczucie bólu w okolicy koniuszka serca, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, wzmożony ogólny niepokój oraz nadmierną potliwość. Dolegliwości te mają charakter przewlekły i zmienny z okresami remisji.

W badaniu elektrokardiogramem obserwuje się niemiarowość zatokową i występujące w stanie spoczynku chorego zaburzenia repolaryzacji. Niemiarowość oddechowa ustępuje po podaniu atropiny lub w stanie bezdechu. Dodatkowe skurcze ustępują w próbach wysiłkowych i po podaniu chlorku potasowego lub leków blokujących receptory beta-adrenergiczne.

Diagnoza różnicowa nerwicy serca
Zwykle czynnikiem różnicującym nerwicę serca od chorób organicznych układu krążenia jest ustępowanie dolegliwości w czasie wysiłku fizycznego.

Leczenie nerwicy serca
Dolegliwości utrzymują się przez lata i przebiegają z okresami reminiscencji, często ustępują samoistnie. Leczenie po wykluczeniu organicznego podłoża objawów, opiera się na pomocy psychologicznej.

W leczeniu nerwicy istotną rolę odgrywa leczenie ruchem i dieta chorego z unikaniem używek o działaniu pobudzającym np. kawa, napoje energetyzujące, mocna herbata, czy alkohol. Korzystny wpływ na chorego ma aktywny tryb życia, uprawianie sportów. W stanach zaostrzonych wspomagające działanie mają środki uspokajające np. brom czy pochodne kwasu barbiturowego.
Żaneta Malec
źródło: interna.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post