Nerwobóle

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Nerwobóle

Post autor: admin. med. »

Nerwobóle związane są z chorobami nerwów obwodowych, czyli takich, które leżą poza rdzeniem kręgowym i przewodzą impulsy czuciowe z ciała do ośrodków w rdzeniu i dalej w mózgu.
Leczenie nerwobólu polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, a także leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych. Skuteczną metodą w zwalczaniu tych dolegliwości jest również akupunktura
Nerwoból może mieć różne nasilenie: od dyskomfortu po ból utrudniający poruszanie. Obejmuje swoim zasięgiem obszar uszkodzonego nerwu. Ma charakter ostry, rwący.

Dlaczego boli?
Najczęstszym powodm takich dolegliwości jest stan zapalny nerwu. Jego przyczyn jest wiele – ale jedną z głównych jest ucisk na nerw lub grupę nerwów, działanie czynników zapalnych uwalnianych przez komórki układu odpornościowego oraz czynniki toksyczne.

Ucisk na nerw może być spowodowany:

guzem, nowotworem, obrzękiem rozwijającym się na jego przebiegu,

zmianami zwyrodnieniowymi np. kręgów kręgosłupa,

urazem mechanicznym np. silnym uciskiem w czasie zabiegu chirurgicznego lub będącym skutkiem wypadku.

Nerwoból spowodowany przez działanie czynników zapalnych najczęściej występuje przy:

zapaleniu infekcyjnym nerwów – np. w opryszczce, półpaścu,

boreliozie,

cukrzycy,

chorobach autoimmunologicznych – np. toczniu, reumatoidalnym zapaleniu stawów,

w niedoborach witamin z grupy B – zwłaszcza B6 i B12.

Czynniki toksyczne wywołujące nerwoból to:

alkohol,

tlenek węgla,

ołów,

niektóre leki, np. stosowane w leczeniu gruźlicy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Typy bólów
Nerwoból może mieć różne nasilenie: od dyskomfortu po ból utrudniający poruszanie. Obejmuje swoim zasięgiem obszar uszkodzonego nerwu. Ma charakter ostry, rwący. Często jest napadowy – między atakami nie ma dolegliwości, ale wystarczy niewielki bodziec, np. ruch, temperatura, delikatny podmuch wiatru, by pojawił się znowu. Może mu towarzyszyć osłabienie siły mięśniowej, zmiana odczuwania bodźców na skórze (przeczulica lub niedoczulica skóry), drętwienia i mrowienia.

Ból okolicy lędźwiowej
Często promieniuje do nóg, nasila się przy zmianie pozycji ciała, ól to tzw. rwa kulszowa, która najczęściej wynika z przeciążenia kręgosłupa lub ze zmian zwyrodnieniowych, jako efekt ucisku nerwu.

Bóle międzyżebrowe
Ostre, kłujące, wywołujące niepokój, nasilające się przy głębokim oddychaniu i skrętach tułowia, związane ze zmianami w piersiowym odcinku kręgosłupa.

Bóle połowicze twarzy
Często bardzo silne, nasilające się w wyniku zmiany temperatury twarzy po nasłonecznieniu lub schłodzeniu podmuchem wiatru lub podczas gryzienia pokarmu, wynikające ze zmian zapalnych w obrębie nerwu twarzowego.

Bóle towarzyszące półpaścowi
Czasami bardzo ostre, piekące z towarzyszącym trudnym do zniesienia świądem i przeczulicą skóry w obrębie zmian infekcyjnych, czasami utrzymujące się przez wiele miesięcy po ustąpieniu choroby.

Bóle i zaburzenia czucia w chorobie alkoholowej
Charakteryzujące się mrowieniem, niedoczulicą dłoni i stóp oraz napadowymi strzelającymi bólami różnych obszarów ciała.
dr Małgorzata Miller, specjalista chorób wewnętrznych
źródło:po-bolu.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post