Neuralgia (nerwoból)

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Neuralgia (nerwoból)

Post autor: admin. med. »

Neuralgia częściej nazywana nerwobólem jest terminem określającym uszkodzenie nerwu obwodowego. Ból pojawiający się w obszarze unerwianym przez uszkodzony nerw jest zazwyczaj ostry, rwący i szarpiący. Pojawić się może także niedoczulica, przeczulica oraz parestezje określane, jako uczucie mrowienia i drętwienia. Objawom tym towarzyszy często osłabienie siły mięśni, co prowadzić może do niedowładów.

Neuralgia najczęściej dotyka nerwu trójdzielnego. Wówczas pojawić się mogą napady bólu w obrębie jednej lub więcej gałązek nerwu, które występują samoistnie lub po podrażnieniu stref spustowych przez dotyk, ucisk, żucie, mycie zębów, mówienie lub też podmuch wiatru. Neuralgia trójdzielna rozpoznawana jest najczęściej wśród osób dorosłych po 40 roku życia, chociaż istnieją udokumentowane przypadki nerwobólu nerwu V u dzieci. W przypadku uszkodzenia nerwu V pojawić się mogą napady bólu występujące na połowie twarzy. Na początku ból jest nagły i trwa od kilku sekund do maksymalnie 2 minut. Objawy mogą dotyczyć zarówno jednej, jak i wszystkich trzech gałęzi nerwu V – nerwu trójdzielnego. Często zdarza się, że choroba ma charakter przewlekły, a w trakcie jej trwania pojawiają się okresy zaostrzeń i remisji (do remisji najczęściej dochodzi w miesiącach letnich).

Nerw trójdzielny, którego dotyka często neuralgiaInnym rodzajem nerwobólu jest neuralgia międzyżebrowa. Jest to uszkodzenie nerwu międzyżebrowego objawiające się, jako ostry ból, rwanie, kłucie, pieczenie oraz drętwienie okolic międzyżebrowych. Objawom tym towarzyszyć może ucisk klatki piersiowej oraz nadwrażliwość na dotyk. Zdarza się także, że ból promieniuje do ręki lub ramienia. Dolegliwości związane z neuralgią międzyżebrową mogą się nasilać przy ruchu, głębokim oddychaniu oraz kaszlu.
Przyczyny powstawania

Do powstawania nerwobóli przyczyniać się może ucisk nerwu lub grupy nerwów. Zdarza się, że do powstawania nerwobóli prowadzą czynniki toksyczne, takie jak alkohol, ołów, tlenek węgla i niektóre leki, szczególnie te stosowane przy gruźlicy. Neuralgia towarzyszy również chorobom takim jak:

cukrzyca,
mocznica,
borelioza,
kolagenozy, czyli choroby tkanki łącznej, do których należą głównie: toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów oraz twardzina.

Objawy związane z uszkodzeniem nerwu międzyżebrowego często pojawiają się po wysiłku, przemarznięciu oraz długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, co towarzyszy na przykład wielogodzinnej jeździe samochodem.
Leczenie neuralgii

Metody leczenia neuralgii można podzielić na farmakologiczne oraz chirurgiczne. Te pierwsze opierają się najczęściej na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpadaczkowych. Zazwyczaj odpowiednie dobranie leków oraz stosowanie właściwej dawki przynosi ulgę w bólu. Niestety często stosowaniu środków farmakologicznych towarzyszą efekty niepożądane, takie jak senność oraz zawroty głowy. Operacje chirurgiczne polegają natomiast na przeprowadzeniu odpowiedniego zabiegu na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu. Wykonywane są jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach.

W neuralgiach zaleca się także stosowanie naturalnych metod przeciwbólowych. Chorzy powinni przyjmować preparaty witaminowe oraz mieszanki ziołowe. Dobranie odpowiednich ziół może wspomagać działanie syntetycznych leków przeciwbólowych w okresach napadu bólu, a zioła uspokajające mogą pomóc w uspokojeniu pacjenta w okresach międzynapadowych. Zioła mogą być także stosowane miejscowo w postaci maści oraz balsamów. Szczególnie warto zaopatrzyć się w zioła takie jak: owoce czarnego bzu, koszyczki rumianku szlachetnego oraz korę wierzby. Preparaty witaminowe stosowane przy nerwobólach pomagają w szybszej regeneracji mikrouszkodzeń nerwów, które są najczęstszą przyczyną nerwobóli. Najkorzystniejsze działanie w przypadku uszkodzeń nerwów wykazują witaminy z grupy B, głównie B6 i B12.

Działanie hamujące ból wykazują również różne formy obwodowej stymulacji, do których zaliczyć można akupunkturę, akupresurę oraz przezskórną elektrostymulację. Tego rodzaju zabiegi okazują się skuteczne u około 50-70% chorych z neuralgiami samoistnymi (neuralgia nerwu trójdzielnego i międzyżebrowego). Czasami jednoczesne stosowanie akupunktury i leczenia farmakologicznego pomaga zmniejszyć dawkę stosowanych leków. Działanie przeciwbólowe akupunktury staje się intensywniejsze w miarę kolejnych stosowanych zabiegów, dlatego gdy objawy ulegają zaostrzeniu powinna być stosowana znacznie częściej, najlepiej codziennie.

W przypadku neuralgii międzyżebrowej objawy zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach i nie powodują żadnych większych następstw zdrowotnych. Gdy lekarz wykluczy inne możliwe choroby dające podobne objawy pacjent wypuszczany jest do domu. Należy jednak pamiętać, że bardzo podobne dolegliwości mogą pojawiać się przy ostrym zawale mięśnia sercowego. Dlatego bólu w klatce piersiowej nie wolno lekceważyć. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza oraz wykonanie EKG lub badania krwi. Leczenie neuralgii międzyżebrowej ogranicza się do unikania prac fizycznych oraz przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Źródło:
objawy.choroby-zdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post