Neurochirurdzy z Krakowa przeprowadzili operację usunięcia guza mózgu u pacjentki w zaawansowanej ciąży

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Neurochirurdzy z Krakowa przeprowadzili operację usunięcia guza mózgu u pacjentki w zaawansowanej ciąży

Post autor: Asystentka »

Pod koniec lutego neurochirurdzy Grupy Scanmed S.A. przeprowadzili w Szpitalu św. Rafała w Krakowie unikalną operację usunięcia dużego guza mózgu u pacjentki w 22 tygodniu ciąży w bez znieczulenia ogólnego.

Zabieg finansowany był z kontraktu z NFZ w ramach pakietu onkologicznego. U ciężarnej pacjentki wystąpiły przemijające zaburzenia mowy. To zaniepokoiło lekarzy. Badania wykazały obecność rozległego guza lewej półkuli mózgu. Dodatkowa diagnostyka w oparciu o rezonans magnetyczny sugerowała, że nowotwór może ulec powiększeniu, stanowiąc zagrożenie życia chorej jeszcze przed rozwiązaniem ciąży. Dlatego zespół krakowskiej placówki podjął decyzję o niezwłocznej operacji.

- Celem tego zabiegu było usunięcie guza z zaoszczędzeniem funkcji rozumienia i generowania mowy. Dlatego jeszcze przed operacją wykonaliśmy za pomocą czynnościowego rezonansu magnetycznego mapowanie ośrodków korowych mowy w stosunku do położenia guza. Aby oszczędzić korowy ośrodek mowy w trakcie operacji, zdecydowaliśmy się przeprowadzić cały zabieg operacyjny bez znieczulenia ogólnego, ze śródoperacyjnym monitoringiem mowy i funkcji ruchowej. Do tego konieczna była pełna przytomność i współpraca chorej w trakcie zabiegu - powiedział dr Ryszard Czepko ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Unikalne było przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu o pacjentki w ciąży, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla całego zespołu leczącego. Neurochirurgiczne operacje wybudzeniowe u kobiet w ciąży należą do rzadkości, także w naszym kraju. Zastosowanie odpowiednio dobranych leków i sposobu znieczulenia stanowiło najnowszy i najlepszy sposób znieczulenia, który także w tych przypadkach nie jest rutynowy, ale w piśmiennictwie światowym uważany za optymalny. Przeprowadzenie tej operacji odbyło się dzięki wielospecjalistycznej współpracy całego zespołu medycznego Szpitala św. Rafała, w tym: neurochirurgów, neuroanestezjologów, ginekologów, neurofizjologa, logopedy oraz zespołu pielęgniarek neurochirurgicznych i anestezjologicznych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post