NFZ nie premiuje technik małoinwazyjnych

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

NFZ nie premiuje technik małoinwazyjnych

Post autor: Asystentka »

Epidemia chorób kręgosłupa, a NFZ nie premiuje technik małoinwazyjnych
Rośnie zapadalność na choroby kręgosłupa i tym samym liczba wskazań do interwencji chirurgicznej. Lekarze tymczasem zwlekają ze skierowaniem do ortopedy, mają też opór przed zlecaniem jakichkolwiek badań obrazowych niezbędnych do oceny stanu kręgosłupa. Tymczasem wahanie w przypadku pacjentów z RZS może skończyć się zgonem – mówi prof. Robert Gasik, kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
Około 46 procent chorych na schorzenia reumatyczne ma problemy także z kręgosłupem. Jakich pacjentów najbardziej dotyka niesprawność kręgosłupa i na czym ona polega?

Sztandarowym przykładem choroby, która wiąże się z problemami z kręgosłupem jest reumatoidalne zapalenie stawów RZS. Tutaj właśnie około 46 procent chorych ma istotne kliniczne niedomagania kręgosłupa.Wśród tych osób, około 40 procent ma problemy szczególnie z górną częścią kręgosłupa – w miejscu połączenia czaszki z kręgosłupem. Te problemy można zakwalifikować jako zagrażające życiu, ponieważ w RZS dochodzi do rozluźnienia struktur stabilizujących połączenie czaszkowo-kręgosłupowe. Oczywiście to połączenie ma złożoną budowę anatomiczną, bardzo wytrzymałą u osób zdrowych. W przebiegu RZS dochodzi do uszkodzenia stawów kręgosłupa i do rozluźnienia wielu więzadeł. Ich dysfunkcja prowadzi do niestabilności, kompresji rdzenia kręgowego i śmierci pacjenta w razie np. gwałtownego i niekontrolowanego ruchu głową zdarzającego się podczas uderzenia, ostrego hamowania samochodu czy autobusu.

W jaki sposób można uniknąć tych zagrożeń?

Wprowadzanie leczenia biologicznego wyraźnie zmniejsza ilość powikłań RZS lokalizujących się w szyjnym odcinku kręgosłupa. Jeśli jednak zmiany patologiczne (niestabilność) już nastąpiły, to jedyne rozwiązanie stanowi leczenie operacyjne. Operacje polegają na wszczepianiu implantów, którymi stabilizujemy kręgosłup w jego górnym odcinku. Niektóre operacje wymagają stabilizacji wręcz głowy z kręgosłupem, niektóre zwykłej stabilizacji pomiędzy poszczególnymi trzonami kręgosłupa.

Jak kwalifikowani są chorzy do tych operacji i czy system przewiduje miejsce dla wszystkich, którym interwencja chirurgiczna jest potrzebna?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post