NFZ zostaje na dłużej

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

NFZ zostaje na dłużej

Post autor: Asystentka »

Likwidację NFZ poprzedzi okres przejściowy. Ministerstwo Zdrowia rozpatruje pomysł postawienia funduszu w stan likwidacji na rok.


Mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu od stycznia 2018 roku nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia. Urzędnicy planują wprowadzenie okresu przejściowego. Jak powiedział minister zdrowia, prawdopodobnie przez rok fundusz funkcjonowałby w stanie likwidacji, jednocześnie przekazując swoje kompetencje administracji państwowej. Istotą tych zmian jest upowszechnienie dostępu do publicznego systemu ochrony zdrowia. Celem reformy jest też odejście od systemu ubezpieczeniowego na rzecz finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa. Resort zdrowia zapowiedział wcześniej, że od 2018 roku rozpocznie się proces zwiększania nakładów na ochronę zdrowia. Celem jest przeznaczania 6 proc. PKB „na zdrowie”.
W ocenie prof. Witolda Orłowskiego dla finansowania ochrony zdrowia ważna jest ilość środków przeznaczonych na ten cel. W rozmowie z podyplomie.pl ekspert zaznaczył, że aby finansowanie było skuteczne, trzeba mieć mechanizm efektywnego wydawania i kontroli. Wdrażane rozwiązanie niczego nie zmienia. Polska ochrona zdrowia i jej finansowanie nie działają, ale nie z tego powodu, że NFZ jest lub go nie ma. Przyczyną jest to, że system działa fikcyjnie.

źródło:podyplomie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post