Niedokrwistość anemia przyczyny i leczenie

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
admin. med.

Niedokrwistość anemia przyczyny i leczenie

Post autor: admin. med. »

Co to jest niedokrwistość?
Niedokrwistość, popularnie zwana anemią, oznacza niedobór krwinek czerwonych (erytrocytów) a tym samym obniżenie poziomu stężenia hemoglobiny poniżej wartości prawidłowych.
Stopień nasilenia niedokrwistości ustala się na podstawie stężenia hemoglobiny.
Za średnie wartości prawidłowe dla kobiet uznaje się stężenia hemoglobiny w granicach od 12 do 16 g/dl.
Za średnie wartości prawidłowe dla mężczyzn uznaje się stężenia hemoglobiny w granicach od 14 do 18 g/dl.
Niedokrwistość rozpoznaje się, gdy poziom hemoglobiny jest niższy niż 11 g/dl.

Jakie są przyczyny niedokrwistości?
Nerki produkują hormon erytropoetynę, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Przyczyn niedokrwistości jest wiele, jednakże najczęściej jest ona związana z upośledzeniem wytwarzania erytropoetyny lub działaniem terapeutycznym (napromieniowywanie, chemioterapia itp.) wpływającym na zaburzenia wytwarzania krwinek czerwonych przez szpik kostny. Można wymienić około 100 różnych przyczyn niedokrwistości, między innymi: niedokrwistość jako powikłanie innej choroby, niedobór witamin i żelaza, zmniejszenie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, utrata krwi, schorzenia genetyczne, choroby nabyte lub efekt uboczny przyjmowania leków. Najbardziej narażone na ryzyko rozwoju niedokrwistości są osoby, które cierpią z powodu poważnych schorzeń, takich jak: przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby serca, artretyzm, przewlekłe zapalenia jelita i takie infekcje, jak HIV lub AIDS.

Co to jest hemoglobina?
Hemoglobina (Hb) jest to białko zawierające żelazo i występujące w czerwonych krwinkach. Hemoglobina transportuje tlen z płuc do wszystkich mięśni i organów.

Jaki jest normalny poziom hemoglobiny?
Średni poziom hemoglobiny wynosi od 12 do 18 g/dl (gramów na decylitr) w krwi dla obu płci. Dla mężczyzn normalny poziom hemoglobiny wynosi 14 do 18 g/dl; dla kobiet normalny poziom hemoglobiny wynosi 12 do 16 g/dl.

Jakie są objawy niedokrwistości?
Głównymi objawami ogólnymi niedokrwistości są:

wyczerpanie, osłabienie, męczliwość, znużenie - 80% chorych,
ból - 62% chorych
niepokój 60% chorych
przygnębienie 58% chorych
nudności 30% chorych

a w dalszej kolejności:

obniżona tolerancja wysiłku
bóle i zawroty głowy
zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – nudności i zaparcia
zmiany hormonalne – zaburzenia miesiączkowania
utrata libido
obniżenie nastroju
trudności w koncentracji uwagi
drażliwość
brak motywacji
nierówne bicie serca

W niezależnym badaniu stwierdzono, że dla chorych najważniejszym objawem upośledzającym jakość życia jest osłabienie, męczliwość i wyczerpanie spowodowane niedokrwistością. Dla lekarzy natomiast takim objawem jest ból.

Aż 80% lekarzy przyznało, że problem męczliwości jest pomijany lub lekceważony. Również sami chorzy przekonani o konieczności występowania takich objawów jedynie w 50% rozmawiali o tym ze swoim lekarzem.

W jaki sposób niedokrwistość jest diagnozowana?
Lekarz rozpoznaje niedokrwistość na podstawie historii choroby, badań lekarskich, w tym wywiadu oraz laboratoryjnego badania krwi, niekiedy bardzo szczegółowego. Średni poziom hemoglobiny we krwi wynosi od 12 do 18 g/dl (gram na decylitr) dla obu płci. Niedokrwistość występuje, kiedy liczba czerwonych krwinek (lub hemoglobiny) spada poniżej normalnego poziomu i kiedy w efekcie organy wewnętrzne i tkanki otrzymują mniej tlenu niż potrzebują do właściwego funkcjonowania. Oczywiście „normalny poziom” jest różny dla różnych osób, lecz zasadniczo niedokrwistość rozpoznaje się, gdy poziom hemoglobiny jest niższy niż 11 g/dl.

Jakie jest ryzyko, że będę miał niedokrwistość?
Największe ryzyko wystąpienia niedokrwistości dotyczy osób z poważnymi schorzeniami, takimi jak: przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby serca, reumatoidalne zapalenia stawów, choroby zapalne jelit, zarażenie wirusem HIV.

Ponadto na ryzyko wystąpienia niedokrwistosci są narażone osoby starsze przygotowywane do zabiegów chirurgicznych.

Niedokrwistość – czy to poważna choroba?
Tak, niedokrwistość to poważna choroba, chociaż często chorzy z niedokrwistością chorują równolegle na schorzenia bardziej zagrażające ich życiu niż sama niedokrwistość. Niedokrwistość negatywnie wpływa na wiele parametrów życia chorego. Objawy zmęczenia, osłabienia czy znużenia zmuszają pacjenta do pozostawania w domu oraz częstszego i dłuższego odpoczynku. U wielu chorych oznacza to konieczność zaprzestania wykonywania pracy zawodowej (pomimo chęci kontynuowania pracy), zaburza cykl życia rodzinnego, co w konsekwencji może obniżyć status materialny rodziny. Istniejąca lub pogłębiająca się niedokrwistość może obniżać popęd płciowy, a przez to prowadzić do konfliktów w życiu rodzinnym.

Niedokrwistość nieleczona może mieć długotrwałe skutki dla serca i nerek i prowadzić np. do przerostu prawej komory czy zaburzeń rytmu serca.

Czy niedokrwistość jest chorobą wyleczalną?
Tak. Niedokrwistość jest chorobą wyleczalną. Jeżeli podejrzewasz, że możesz na nią cierpieć lub być nią zagrożony, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem prowadzącym.

W jaki sposób mogę dowiedzieć się więcej o niedokrwistości?
Rozmawiaj ze swoim lekarzem i zapytaj o Twój poziom hemoglobiny, czy mieści się w granicach wartości prawidłowych (średnie wartości prawidłowe poziom hemoglobiny wynosi 12 do 18 g/dl (gramów na decylitr) we krwi).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post