Niedrożność nosa z powodu krwawienia z nosa

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Niedrożność nosa z powodu krwawienia z nosa

Post autor: admin. med. »

Niedrożność nosa z przyczyn krwawienia z nosa
Kto choć raz w życiu doświadczył krwawienia z nosa ten wie, że jest to bardzo nieprzyjemne. U wielu osób krwotoki z nosa mają dodatkowo charakter nawrotowy i mogą być bardzo obfite.
Pierwotna przyczyna takich nawrotowych krwawień może być zlokalizowana w samym nosie (zmiany zanikowe śluzówki, skrzywienie przegrody nosa, nadużywanie kropli do nosa (uzależnienie od kropli), w skrajnych przypadkach nawet zmiana nowotworowa w nosie), lub też być odzwierciedleniem nie w pełni leczonych chorób ogólnych (nadciśnienie, cukrzyca).
Generalnie jednak w 90% przypadków krew płynąca z nosa pochodzi z naczyń zlokalizowanych w obrębie przedniej części przegrody, gdzie tworzą one niezwykle rozbudowany splot (tzw. splot naczyniowy Kisselbacha), bardzo łatwo ulegający uszkodzeniu.
Poszerzone naczynia w tym rejonie porównać można z wyglądu np. do żylaków występujących u niektórych osób na nogach
Pęknięcie takiego naczynka prowadzi często do bardzo obfitego i trudnego do opanowania krwawienia z nosa (krwotok z nosa).
Krew z nosa po uszkodzeniu tych naczyń może płynąc również mniej intensywnie, ale przez bardzo długi czas.

Klasyczne metody leczenia krwawień z tego rejonu poza stosowaniem różnego typu tamponad polega na przyżeganiu naczyń różnymi środkami chemicznymi (stężony azotan srebra, kwas tróchlorooctowy) lub zastosowaniu elektrokoagulacji.

Pacjent z założoną klasyczną tamponadą nosa

Sposoby te mają niestety tę wadę, że poza wątpliwą skutecznością często prowadzą do rozległego uszkodzenia błony śluzowej i rozwoju zmian zanikowych, a w konsekwencji pojawiania się po pewnym czasie wtórnych krwawień z nosa, niejednokrotnie częstszych i obfitszych od pierwotnego.

Zmiany zanikowe błony śluzowej prowadzą do łatwych krwawień z nosa przy najmniejszym urazie

Alternatywą dla starych metod leczenia jest zabieg zamykania poszerzonych naczyń przegrody nosa z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń:
lasera diodowego lub
koagulatora fotonowego

Zabieg trwa krótko, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i po jego przeprowadzeniu można od razu udać się do domu. Przez wybiórczo podgrzane przez laser naczynko praktycznie natychmiast przestaje przepływać krew, a po pewnym czasie włóknieje ono i zanika.

Do zamykania naczyń zastosowanie znajduje przy tym specjalny laser diodowy, którego energia pochłaniana jest głównie przez naczynie, a w znacznie mniejszym stopniu przez tkanki przylegające - dzięki temu w metodzie tej minimalizuje się potencjalne działania niepożądane.
Koagulator fotonowy to obecnie jedno z najnowocześniejszych urządzeń do zamykania krwawiących naczyń i likwidowania krwawień z nosa.

Podobne efekty uzyskać można stosując silne ochłodzenie patologicznie poszerzonych naczyń przegrody czyli krioterapię (kriochirurgię), rzadziej inne zabiegi małoinwazyjne.
więcej: abc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post