Niedrożność przewodu pokarmowego,mechaniczna

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Niedrożność przewodu pokarmowego,mechaniczna

Post autor: admin. med. »

Jest to stan w przebiegu którego z przewodu przeszkody treść pokarmowa nie może przejść przez jelita.
Etiologia:Istnieje kilka przyczyn niedrożności mechanicznej. Rozróżnia się niedrożność zatkania,zawęźlenia , wgłobienia i skręcenia
Obraz kliniczny:Przebieg kliniczny i rokowanie niedrożności uzależnione są od jej umiejscowienia w przewodzie pokarmowym. Oraz towarzyszące zaciśnięcie krezki jelita.
Stan ogólny chorego jest ciężki.Jest on blady wymiotuje,najpierw treścią pokarmową a następnie zielonkawo brunatnymi masami a nawet kałem.Skarży się na przychodzące „falami”napady rozlanych bóli brzucha i niemożność oddania gazów.Brzuch chorego nie zawsze jest wzdęty.Szczególnie jeśli niedrożność umiejscawia się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.Charakterystyczny objaw stwierdzany oglądaniem to tzw stawienie się rozdętej pętli jelita prze przeszkodą.Z jednoczesnym nasileniem się bólu.W miarę upływu czasu dołącza się zapalnie otrzewnej.
Leczenie:Rokowania w przypadku niedrożności pogarszają się w miarę upływu czasu.Chory po opróżnieniu mu żołądka za pomocą miękkiej sondy wymaga obserwacji szpitalnej na oddziale chirurgicznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post