Niehormonalne metody postępowania w przypadku objawów naczynioruchowych związanych z menopauzą

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Niehormonalne metody postępowania w przypadku objawów naczynioruchowych związanych z menopauzą

Post autor: Asystentka »

Stanowisko NAMS 2015

Cel: Aktualizowanie i poszerzenie stanowiska North American Menopause Society (NAMS) opierającego się na najnowszych i wiarygodnych danych dotyczących niehormonalnego leczenia objawów naczynioruchowych związanych z menopauzą, stanowiącego podrozdział poprzednich zaleceń na ten temat.
Metody: NAMS powierzyło zebranie i podsumowanie dostępnych badań ekspertom klinicznym i badaczom w dziedzinie menopauzy oraz osobie specjalizującej się w obsłudze baz danych. W celu dokonania przeglądu piśmiennictwa użyto 5 różnych baz danych. Ostatecznie powstał dokument zatwierdzony przez zarząd NAMS.
Wyniki: Łagodzenie objawów naczynioruchowych z wykorzystaniem niehormonalnych metod postępowania ma istotne znaczenie w przypadkach, w których nie można podjąć terapii hormonalnej z powodu istniejących przeciwwskazań medycznych, jak również osobistych preferencji pacjentki. Metody niehormonalne obejmują między innymi zmianę stylu życia, techniki medytacji, odpowiednią dietę oraz stosowanie suplementów diety i leków recepturowych. Przed podjęciem decyzji o wyborze danej metody należy starannie rozważyć zarówno spodziewane korzyści, jak i koszt, czas, wymagane zaangażowanie oraz działania niepożądane, fakt nieprzeprowadzenia długofalowych badań i potencjalne interakcje z lekami stosowanymi przez pacjentkę.
Wnioski: Istnieje potrzeba rozpowszechnienia wśród lekarzy wiedzy na temat szerokiej gamy dostępnych niehormonalnych metod leczenia kobiet w wieku średnim, z uwzględnieniem siły zaleceń, co pozwoliłoby na zwiększenie częstości stosowania skutecznych metod, a zmniejszyło częstość stosowania terapii nieodpowiednich lub nieefektywnych.
Zalecane: terapia poznawczo-behawioralna i w mniejszym stopniu hipnoza kliniczna okazały się skuteczne w łagodzeniu objawów naczynioruchowych. Sól paroksetyny jest jedynym niehormonalnym lekiem zarejestrowanym przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków do stosowania w przypadku menopauzalnych objawów naczynioruchowych, jednak udowodniono także skuteczność pozostałych wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny oraz inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, pochodnych gabapentyny oraz klonidyny.
Zalecane z zachowaniem ostrożności: niektóre z przedstawionych metod, takie jak zmniejszenie masy ciała, techniki redukcji stresu poprzez uważność czy stosowanie pochodnych S-ekwolu izoflawonów sojowych oraz blokada zwoju gwiaździstego mogą przynieść korzyści w łagodzeniu objawów naczynioruchowych, jednak konieczne są dalsze badania w tym kierunku.
Niezalecane na podstawie dostępnych doniesień: techniki chłodzenia, unikanie bodźców wyzwalających objawy, wysiłek fizyczny, joga, rytmiczne oddychanie, techniki relaksacyjne, dostępne bez recepty suplementy diety i zioła, akupunktura, kalibracja oscylacji neuronowych i chiropraktyka – wyniki badań dotyczących wymienionych metod terapii okazały się niewystarczające, niekompletne lub świadczą o ich negatywnym wpływie na stan zdrowia, w związku z czym nie można ich uznać za metody postępowania w przypadku objawów naczynioruchowych związanych z menopauzą o udowodnionej skuteczności. Dzięki wykorzystaniu w codziennej praktyce dostępnych wyników badań dotyczących menopauzalnych objawów naczynioruchowych można zapewnić pacjentkom właściwą, indywidualnie dobraną i uzasadnioną dowodami naukowymi terapię tych zaburzeń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post