Niepokojace objawy w zachowaniu dziecka w pierwszych trzech miesiącach

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Niepokojace objawy w zachowaniu dziecka w pierwszych trzech miesiącach

Post autor: admin. med. »

W pierwszych tygodniach życia noworodka niepokojące objawy dotyczą emocji, nadmiernego płaczu, trudności z zasypianiem lub zaburzeń odruchu ssania. Za wyraz podrażnienia OUN (ośrodkowego układu nerwowego) uznawane są: częsty i uporczywy płacz bez wyraźnego powodu, ostry krzyk, nadmierne reakcje lękowe podczas codziennej pielęgnacji dziecka, podczas kąpieli, podczas zmiany pozycji. Niemowlęta z takimi problemami mogą okazywać niezadowolenie podczas podnoszenia ich, przytulania, także podczas karmienia prężą się i denerwują, nie umieją czasem chwycić piersi, albo skoordynować ssania z połykaniem. Ma się wrażenie, że pomimo głodu są zbyt pobudzone , aby zaspokoić swoje potrzeby.

U noworodków i młodych niemowląt musi zwracać uwagę zbyt mała ilość snu na dobę, trudności w usypianiu dziecka i płytki sen powodujący łatwe wybudznie ze snu.

Może się zdarzyć, że dziecko będzie nadmiernie spokojne i wtedy niepokojącymi objawami są: brak zainteresowania ludzką twarzą, brak kontaktu wzrokowego, słabe reakcje na bodźce słuchowe, mała ruchliwość dziecka.

Wizytę u neurologa powinny oczywiście sprowokować niepokojące objawy ruchowe: drżenia kończyn lub bródki, drgawki, utrzymujące się asymetryczne ułożenie i zachowania sugerujące większą swobodę ruchów jednej rączki czy jednej nóżki w stosunku do strony przeciwnej.

Po okresie fizjologicznej asymetrii oczekujemy pod koniec trzeciego miesiąca życia jednakowej aktywności prawych i lewych kończyn, utrzymania symetrii tułowia i symetrycznego ustawienia głowy w leżeniu zarówno na plecach jak i na brzuchu. Podnoszone nóżki nie powinny stale opadać na jedną stronę. Piąstki powinnny pozostawać przez większość czasu otwarte, a kciuk odwiedziony. Obserwujemy czy ustawiane są jednakowo stopy dziecka i czy oba biodra są jednakowo odwiedzione.

Niepokojącym zachowaniem już w pierwszych tygodniach życia są: prężenia całego ciała i odginanie do tyłu głowy przy jednoczesnym prostowaniu nóg i napinaniu kończyn górnych w silnym zgięciu lub wyproście z zaciśniętymi mocno piąstkami i schowanymi w nich kciukami.

Często problemem dzieci w pierwszym kwartale życia jest wiotkość powłok przedniej ściany brzucha. Widać u tych dzieci rozdęcie i zcieńczenie mięśni prostych brzucha. Stan taki nie jest sam w sobie schorzeniem, ale wskazuje, że mogą występować trudności z koordynacją ruchową między pasem barkowym i pasem biodrowym. Niewydolność mięśni brzucha utrudnia dżwiganie nóg nad podłoże i stabilizowanie miednicy, utrudnione jest przyciąganie głowy do klatki piersiowej i zaburzona jest praca powiązanych ze sobą łańcuchów mięśniowych co może mieć w przyszłości znaczenie w powstawaniu wad postawy.

Podsumowująć pierwsze oznaki zaburzeń neurorozwojowych to:

- dziecko nie lubi być dotykane
- dziecko reaguje płaczem na każdą zmianę pozycji
- układa się asymetrycznie (skraca ciągle jedną stronę)
- prężenie, odginanie się do tyłu samej głowy lub całego ciała dziecka
- mały repertuar ruchowy- dziecko powtarza ciągle te same schematy ruchowe,
- prężenie, napinanie nóg i/lub rąk dziecka, które utrudnia pielęgnację
- ciągłe zaciskanie dłoni w piąstki
- częsty, trudny do uzasadnienia płacz
- trudności w zasypianiu i łatwość wybudzania dziecka ze snu i z tym związane, krótkie nieregularne okresy snu
- problemy w pobieraniu pokarmu, prężenie się w czasie jedzenia, częste krztuszenie, płacz, słabe przybieranie na wadze, duża męczliwość- krótko ssie i szybko jest głodne
- brak umiejętności skupiania wzroku na twarzy rodzica, czy też brak odpowiedzi uśmiechem na uśmiech po 6 tyg. życia dziecka
- brak zainteresowania zabawkami, nie wyciąganie rączek do nich i skupianie wzroku tylko na krótko (po 3 miesiącu)
- bardzo cicha natura dziecka, które nigdy nie płacze, nie domaga się brania na ręce, czy jedzenia, nie zgłasza dyskomfortu.
- niskie napięcie mięśni dziecka ( mamy wrażenie, że każda część ciała dziecka jest osobną częścią, dziecko nam się przelewa przez ręce, ciągle wymaga podtrzymywania głowy, leżąc na brzuszku nie zmienia położenia głowy, leży „na żabę” płasko „przyklejone” do podłoża)
- opóźnienie w osiąganiu kluczowych umiejętności dla rozwoju dziecka, czyli:
• 6 tyg. - uśmiecha się do rodzica
• 3 mies. - umie łączyć ręce w linii środkowej a tułów dziecka pozostaje w symetrii, dłonie przeważnie pozostają otwarte
• 6 mies. - obraca się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, umie długo leżeć na brzuchu wysoko podpierając się na wyprostowanych rękach
• 9 mies. –potrafi przyjąć postawę czworaczą (podpór na dłoniach i kolanach)
• 9 mies. – siada bokiem z czworaków i samo siedzi (bez podpierania) W siadzie potrafi sięgać po zabawki dalej leżące nie tracąc równowagi
• 12 m-cy - wstaje opierając się o przedmioty a nie podciągając się na nich. Chodzi bokiem przy przedmiotach
• 18 m-cy - chodzi sprawnie, nie potrzebuje pomocy przy wstawaniu, rzadko się przewraca,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post