Nierówności w emeryturach ze względu na płeć

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nierówności w emeryturach ze względu na płeć

Post autor: admin. med. »

Nierówności w emeryturach ze względu na płeć, czyli polski „gender pay gap”
Według ZUS przeciętna emerytura po waloryzacji w marcu 2015 r. w przypadku kobiet wyniosła 1698 zł brutto miesięcznie, zaś mężczyzn - 2481 zł brutto miesięcznie. Z danych wynika, że kobiety otrzymują o 32 proc. niższe świadczenia niż mężczyźni. Powodów tej różnicy jest kilka - donosi serwis eGospodarka.pl

Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, różnica w wysokości emerytur pobieranych przez mężczyzn i kobiety w Unii Europejskiej wynika z trzech głównych trendów rynkowych.

Wskaźnik zatrudnienia kobiet jest niższy niż wśród mężczyzn. GUS podaje, że w 2014 r. wskaźnik zatrudnienia osób powyżej 15 r.ż. wyniósł wśród kobiet 43,8 proc., a wśród mężczyzn 59,2 proc.

Kobiety pracują mniej i krócej. Wpływ na to ma m.in. obniżony wiek emerytalny kobiet (obecnie wyrównywany) oraz urlopy macierzyńskie, wychowawcze i dość silny jeszcze tradycyjny podział ról w rodzinie - mężczyzna zarabia, kobieta wychowuje.

Kobiety otrzymują na ogół niższą pensję (a więc odprowadzane są niższe składki na emeryturę) i nie zawsze wynika to z dyskryminacji. Panie rzadziej zajmują lepiej płatne wysokie stanowiska oraz są mniej skłonne aktywnie negocjować pensję. Wypracowują też mniej nadgodzin, a ich absencja jest wyższa (głównie z powodu chorób dzieci).

Najwyższa różnica pomiędzy emeryturami kobiet i mężczyzn wystąpiła w Luksemburgu (47 proc.) i w Niemczech (44 proc.), zaś najniższy gender pay gap odnotowano w Estonii (4 proc.) i Słowacji (8 proc.). Co ciekawe, samotne kobiety średnio otrzymują wyższą emeryturę niż zamężne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post