Niewydolnośc krążenia żylnego

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Niewydolnośc krążenia żylnego

Post autor: admin. med. »

Jak sobie radzić z niewydolnością krążenia żylnego?
Żylaki, pajączki – to nazwy, które każdy kiedyś słyszał. Wiele osób zna je ze swojego doświadczenia. Nazywa się nimi trwałe powiększenia żył – widoczne są pod skórą Skąd biorą się żylaki? Niestety jest to spowodowane niewydolnością krążenia żylnego dolnych kończyn. Występuje ona przeważnie u kobiet, dane statystyczne głoszą, że w Europie na niewydolność krążenia żylnego cierpi 30% kobiet oraz 10% mężczyzn. Przypadłość ta występuje przeważnie u osób starszych.
Na czym polega niewydolność krążenia żylnego?

Jak głosi definicja, niewydolność krążenia żylnego to zespół objawów pojawiających się w następstwie utrudnionego odpływu krwi żyłami kończyn dolnych. Przeważnie powodem utrudnionego odpływu krwi jest nieprawidłowe funkcjonowanie zastawki. Powodują one cofanie się krwi, co doprowadza do jej zastoju i nadciśnienia w układzie żylnym kończyny dolnej. Niestety, powstawanie żylaków może mieć podłoże genetyczne, dlatego też, jeśli w twojej rodzinie występowały takie zjawiska, są duże szanse, że również ty zapadniesz na niewydolność krążenia żylnego.
Zapobiegaj żylakom

Aby ustrzec się przed zmianami żylnymi, należy stosować się do prostych rad. Przede wszystkim należy dbać o właściwą dietę, by nie dopuścić do nadwagi. Wtedy nogi są przeciążone. Nie należy długo stać lub siedzieć; także zakładanie nogi na nogę sprzyja żylakom, utrudniając swobodny przepływ krwi. Należyta dawka ruchu także powstrzymuje powstawanie zmian – najlepszym sportem będzie pływanie, a także spacery, taniec i jazda na rowerze. Kiedy odpoczywasz, unieś lekko nogi np. opierając je o brzeg łóżka. Ważny jest także masaż nóg i stóp, odprężający i pobudzający krążenie. Unikaj gorących kąpieli i opalania, gdyż wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne – warto zaopatrzyć się w witaminę C, która je uszczelnia. Na koniec każdego prysznicu warto polać nogi chłodną, ale nie bardzo zimną wodą. Równie istotne jest obuwie i ubranie, jakie nosisz. Niskie obcasy pomagają wzmacniać łydki, jednak już ponad 5 cm zbytnio je obciążają. Natomiast zbyt ciasne spodnie lub uciskowe skarpety blokują odpływ krwi. Po całym dniu noszenia niewygodnej odzieży mamy uczucie ciężkości nóg i opuchniętych stóp. Czasem, nawet mimo stosowania się do porad, żylaki występują, gdyż skłonność do ich powstawania przekazywana jest też genetycznie.
Po czym można poznać, że właśnie zaczynamy mieć z tym problemy?

Jeśli towarzyszy ci uczucie ciężkości i wręcz rozpierania kończyn dolnych to jeden z pierwszych objawów. Do innych można zaliczyć bóle nóg, kurcze mięśni oraz drętwienie kończyn dolnych, nasilające się zwłaszcza podczas stania. Jakie czynniki mogą wywołać u nas ta przypadłość? Oprócz wspomnianych już uwarunkowań genetycznych, przyczyną może być również ciąża, gdyż odnotowuje się, że około 20% kobiet w ciąży doświadcza tych dolegliwości. Szczególnie narażone są kobiety po wielokrotnych porodach. Niekorzystnie na krążenie naszych kończyn dolnych wpływa także praca zawodowa. Jeśli twój zawód wymaga od ciebie długotrwałego siedzenia za biurkiem lub stania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopadnie cie niewydolność krążenia żylnego. Źle na nasze kończyny dolne wpływają także wysokie temperatury – stałe przebywanie w takich temperaturach, częste gorące kąpiele mogą spowodować powstanie żylaków. Jednak warto pamiętać, że niewydolność krążenia żylnego to jeszcze nie wyrok. Można się pozbyć żylaków, na przykład decydując się na zabieg operacyjny. Popularna jest także laseroterapia, stripping – usunięcie chirurgiczne poszerzonej żyły – i kriostripping, polegający na zamrożeniu żylaka. Jedną z nieoperacyjnych metod jest skleroterapia, która opiera się na wstrzykiwaniu specjalnego środka powodującego zrośnięcie żyły. Jednak większość osób decyduje się na leczenie zachowawcze, którego podstawą jest terapia kompresyjna. Polega ona na zakładaniu opasek i pończoch elastycznych, oraz włączeniu pewnych leków.
Do często stosowanych środków, pomagających w walce z niewydolnością krążenia żylnego zaliczyć można takie produkty jak chociażby te przedstawione poniżej:
Diosminex
Venożel
Lioton 1000
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post