Niewydolność naczyń żylnych

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Niewydolność naczyń żylnych

Post autor: admin. med. »

To grupa dolegliwości i objawów, do wystąpienia których dochodzi wskutek zastoju krwi żylnej głównie w kończynach dolnych. Początkowo pojawia się nasilające się głównie pod wieczór uczucie ciężkości nóg, ból, obrzęk i kurcze łydek. Objawy te występują również w nocy i rzadko łączone są z objawami ze strony naczyń żylnych. Z czasem pojawiają się widoczne na skórze nóg poszerzenia żyłek tzw. pajączki żylne.

Mogą się one nasilać, możliwe jest pojawienie się bolesnych zgrubień żylakowatych i przebarwień na skórze. W zaawansowanych postaciach niewydolności dochodzi do pojawienia się trudno gojących się owrzodzeń żylnych. Istotną kwestią jest obserwacja objawów już na samym początku ich pojawienia się, dostosowanie i zmiana nawyków dnia codziennego oraz wzbogacenie diety o substancje wspomagające układ żylny.

Co warto wiedzieć?

Objawy występują bardzo często – szacuje się, że ponad 65% kobiet i 40% mężczyzn skarży się na nie. Jest to choroba cywilizacyjna, nasilająca się z wiekiem i wykazująca skłonność do występowania rodzinnie poprzez dziedzicznie. Występuje również szereg czynników sprzyjających pojawieniu się uciążliwych objawów:

Nadwaga – należy dbać o prawidłową masę ciała, nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja zastojowi krwi żylnej, pomyśl o aktywności fizycznej i modyfikacji diety.

Stojący lub siedzący tryb życia/pracy – po dłuższym siedzeniu lub staniu krótki spacer, poćwicz stopy, stawaj na palcach i unikaj zakładania nogi na nogę na długi czas.

Wysokie temperatury – z rozwagą się opalaj, unikaj sauny i długich wizyt w solarium, chłodniejsza woda w wannie to też dobre rozwiązanie. Wysoka temperatura sprzyja rozszerzeniu się żył i zastojowi krwi żylnej, stąd często objawy nasilają się latem.

Ruch jest bardzo ważny, często spaceruj, pływaj, a zrezygnuj z obciążających układ żylny sportów siłowych.

Zadbaj również o swoje nogi podczas snu – ułóż najlepiej pod materac koc lub małą poduszkę tak żeby nogi były 10-15 cm wyżej tułowia, nie sprawi to dyskomfortu snu a z pewnością odciąży układ żylny w nocy.

W sytuacjach zaawansowanych, przy dużych żylakach usuwa się je operacyjnie, nieco mniejsze – obliteruje (wstrzykuje się do chorych naczyń środek, który je zamyka), a całkiem małe i tzw. pajączki można niszczyć laserem lub metodą photo-derm (naświetalnie i niszczenie chorego naczynia). Operacja chirurgiczna jest ostateczności, lepiej więc podjąć działania, aby nie dopuścić do konieczności interwencji chirurgicznej. Kluczową sprawą jest aktywny tryb życia i właściwa dieta. Układ krążenia żylnego można wzmocnić stosując preparaty działające flebotropowo, flebotonicznie, wenoprotekcyjnie. Ich rolą jest zmniejszanie przepuszczalności ścian naczyń, wzmocnienie tonusu żylnego, polepszenie krążenia w naczyniach włosowatych. Dzięki temu zmniejszają się obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn, pieczenie, świąd i nocne kurcze. Wiele z tych preparatów zawiera naturalne bioflawonoidy otrzymywane z owoców cytrusowych . Najchętniej polecaną substancją czynną w leczeniu dolegliwości żylakowych jest zmikronizowana diosmina z hesperydyną. Hamuje ona aktywację, migrację i przyleganie leukocytów na poziomie naczyń włosowatych, a ponadto przyspiesza całkowite gojenie się owrzodzeń żylnych kończyn dolnych, poprawia przepływ krwi u ludzi z podniesionym poziomem glukozy, redukując niektóre komplikacje związane z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Żylakom pomagają także wyciągi roślinne, na przykład z ruszczyka kolczastego. Surowiec ten zwiększa napięcie żylne, działa przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia włosowate, zwiększa przepływ żylny i ciśnienie krwi żylnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post