Niwolumab terapią ratunkową w zaawansowanym raku żołądka

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Niwolumab terapią ratunkową w zaawansowanym raku żołądka

Post autor: Asystentka »

W trakcie Gastrointestinal Cancer Symposium (San Francisco 19-21 stycznia 2017) przedstawiono wyniki podwójnie zaślepionego badania klinicznego 3. fazy z randomizacją, zgodnie z którymi niwolumab stosowany jako terapia ratunkowa u wcześniej leczonych chorych na zaawansowanego raka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego daje lepsze efekty niż placebo.
Pomimo opracowania wytycznych dotyczących 1. i 2. linii leczenia chorych na zaawansowanego raka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego (ang. gastro-esophageal junction, GEJ) rokowanie w tej grupie chorych jest ciągle bardzo niekorzystne. Celem badania była ocena skuteczności i bezpieczeństwa niwolumabu, ludzkiego przeciwciała monoklonalnego klasy IgG4 blokującego receptor programowanej śmierci komórki (ang. programmed cell death 1, PD-1) w leczeniu ratunkowym po niepowodzeniu standardowej chemioterapii.

Do badania włączono łącznie 493 chorych na zaawansowanego lub nawrotowego raka żołądka lub GEJ w wieku 20 lat lub starszych w dobrym stanie ogólnym (ECOG 0 lub 1), u których jeden lub dwa wcześniejsze schematu chemioterapii zakończyły się niepowodzeniem. Chorych przydzielono losowo (w stosunku 2:1) do grupy otrzymującej niwolumab w dawce 3 mg/kg (n=330) lub placebo (n=163) co 2 tygodnie do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności lub progresji choroby. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było przeżycie całkowite (ang. overall survival, OS) w populacji zgodnej z zaplanowanym leczeniem. W chwili odcięcia danych (13 sierpnia 2016, 5,6 miesiąca po randomizacji ostatniego chorego włączonego do badania) mediana OS wyniosła 5,32 miesiąca w grupie leczonej niwolumabem i 4,14 miesiąca w grupie otrzymującej placebo (HR 0,63; p < 0,0001), a odsetki chorych, którzy przeżyli 6 i 12 miesięcy wyniosły w obu grupach odpowiednio 46,5% i 34,7% oraz 26,6% i 10,9%.

Całkowity odsetek odpowiedzi (ang. overall response rate, ORR) wyniósł 11,2% w grupie leczonej niwolumabem i 0% w grupie otrzymującej placebo (p<0,0001). Mediana przeżycia wolnego od progresji choroby wyniosła 1,61 miesiąca w grupie leczonej niwolumabem i 1,45 miesiąca w grupie placebo (HR 0,60, p <0,0001). Profil bezpieczeństwa niwolumabu był zgodny z opisanym wcześniej w badaniach u chorych na inne rodzaje guzów litych. Działania niepożądane związane z leczeniem stopnia 3. lub wyższego odnotowano u 11,5% chorych w ramieniu z niwolumabem i 5,5% chorych w grupie placebo. Ostatecznie u 2,7% chorych w grupie leczonej niwolumabem i 2,5% w grupie placebo konieczne było przerwanie leczenia z powodu działań niepożądanych niezależnie od stopnia nasilenia.

Badacze podkreślili, że niwolumab okazał się skuteczny w terapii ratunkowej wcześniej leczonych chorych na zaawansowanego raka żołądka i GEJ, a także że jest to pierwsze duże badanie kliniczne 3. fazy z randomizacją, w którym wykazano poprawę przeżycia w tej grupie chorych po zastosowaniu immunoterapii.

źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post