Nowa metoda wykrywania polipów jelita grubego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Nowa metoda wykrywania polipów jelita grubego

Post autor: Asystentka »

Zespół badawczy z Indiany opracował nową technikę wykrywania polipów umiejscowionych po prawej stronie jelita grubego. Obszar ten był to do tej pory trudno dostępny podczas tradycyjnego badania kolonoskopowego. Nowa technika retrofleksyjna użyta podczas badania kolonoskopowego umożliwia jego diagnostykę. Publikacja ukazała się na łamach Gastrointestinal Endoscopy, magazynu American Society for Gastrointestinal Endoscopy (ASGE).

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych człowieka, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zwłaszcza po 50 roku życia. Powstanie i rozwój raka jelita grubego warunkuje wiele czynników, z których najważniejsze są czynniki genetyczne i środowiskowe. W badaniach przesiewowych stosuje się jedną z trzech metod: test na obecność krwi utajonej w kale, sigmoidoskopię wykonywaną za pomocą giętkiego aparatu lub pełną kolonoskopię. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Najwięcej możliwości stwarza kolonoskopia (przedstawiona na filmach), która ma największą czułość i swoistość w rozpoznawaniu nowotworów jelita grubego, a poza tym jako jedyna pozwala na usuwanie polipów. Niestety w badaniu kolonoskopowym trudno dostępna bywa proksymalna część jelita grubego (prawa połowa).

Dotychczasowe publikacje naukowe wykazały, że kolonoskopia jest mniej efektywna w prewencji raka jelita grubego umiejscowionego w proksymalnej części, w porównaniu z lokalizacją nowotworu w dystalnej części jelita grubego. Ta znaczna różnica może się wiązać z trudnościami w pobraniu materiału czy większą przewagą zmian, które mają subtelny wygląd endoskopowy. Mogą być to zmiany o nierównej powierzchni, płaskie lub zapadnięte. Specjalne techniki mogą poprawić efektywność kolonoskopii w proksymalnej części jelita. Retrofleksja podczas kolonoskopii jest powszechnie używana w wykrywaniu polipów dystalnej części odbytnicy (części lewej jelita grubego). Retrofleksję opisuje się jako wsteczne zginanie kolonoskopu w celu oceny jelita grubego.

Badania przeprowadzone przez zespół badaczy z Indiana University School of Medicine są pierwszym tego rodzaju opracowaniem, które wskazują na przydatność systematycznego używania retrofleksji w badaniu przesiewowym proksymalnej części jelita grubego. Retrofleksja w proksymalnej części jelita jest metodą bezpieczną i osiągalną u ok. 95% pacjentów. Skutkuje wykryciem polipów gruczolakowych u 4% pacjentów. Dodatkowo, osiągnięte metodą retrofleksji wyniki korelowały ze starszym wiekiem badanych, płcią męską i następnie wykonaną detekcją polipów metodą klasycznej kolonoskopii. Ponadto, z tych pacjentów, którzy nie mieli wykrytych polipów metodą tradycyjną w dalszym badaniu; ok. 2,2 % miało wykryte polipy metodą retrofleksyjną.

W ten sposób przebadano ok. 1000 pacjentów w okresie 8 miesięcy. Retrofleksja dała zadowalające rezultaty u 94,4% badanych. Kolonoskopia w późniejszym badaniu wykryła 634 przypadki polipów w proksymalnej części jelita (497 przypadków polipów gruczolakowych). Za pomocą metody retrofleksyjnej znaleziono dodatkowo 68 polipów i 54 polipów gruczolakowych. Badacze wśród ograniczeń opracowania wymieniają, że badanie nie było kontrolowane, odbyło się w jednym ośrodku diagnostycznym i było wykonane przez specjalistów endoskopistów. Z zalet należy wymienić pozytywne rezultaty próby, bezpieczeństwo badania i uzupełnienie jego klasycznym badaniem kolonoskopowym. Zespół mimo tego ma nadzieję, że badanie przeprowadzone na dużej grupie pacjentów z wysokim ryzykiem rozwoju raka jelita grubego potwierdzi skuteczność, bezpieczeństwo i przydatność retrofleksji w badaniach przesiewowych. Dodatkowo retrofleksja w krótkim czasie może stać się użyteczna w badaniu dużej liczby pacjentów i ma większy potencjał zaistnienia w publicznej służbie zdrowia niż bardziej zaawansowane, aktualnie badane techniki diagnostyczne.

Autor: Piotr Łażewski-Banaszak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post