Nowa metoda zaopatrywania naczyń płucnych za pomocą ultradźwięków

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nowa metoda zaopatrywania naczyń płucnych za pomocą ultradźwięków

Post autor: Asystentka »

Zaopatrzenie naczyń edostaplerem i ultradźwiękami przy technice VATS jest tak samo skuteczne. Choć NFZ nie różnicuje wyceny operacji metodą klasyczną i małoinwazyjną, od tej ostatniej nie ma już odwrotu – mówi prof. Janusz Kowalewski, torakochirurg, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Kanadyjczycy opracowali nową metodę zaopatrywania naczyń płucnych za pomocą ultradźwięków z wykorzystaniem noża harmonicznego podczas operacji raka płuca techniką VATS. Czy ten sposób ma znaczenie dla medycyny?
Jest to jedna z możliwości zamknięcia naczyń i zminimalizowania ryzyka krwawienia podczas operacji, ale inne techniki stosowane w Polsce niczym nie odbiegają od standardów bezpieczeństwa i skuteczności. W naszym kraju także wykonuje się coraz więcej zabiegów technikami małoinwazyjnymi. Dbamy zwłaszcza o uszczelnienie naczyń podczas operacji. Rutynowym sposobem zaopatrzenia naczyń płucnych są endostaplery, czyli urządzenia mechaniczne, które pozwalają na poprzeczne zszycie i przecięcie naczynia. Każdy brzeg tętnicy czy żyły płucnej scalony jest trzema liniami metalowych zszywek. Podstawowa sprawa to jednak wypreparowanie naczyń (odseparowanie ich od podłoża na odpowiedniej długości) i to stanowi główną trudność. Chirurg musi mieć talent i wprawę, wiele zależy też od doświadczenia. Po wypreparowaniu gałęzi tętniczych i żyły płucnej nie jest już tak bardzo istotne, w jaki sposób te naczynia zamkniemy. Jeżeli zostaną podniesione, stosunkowo łatwo możemy założyć endostapler, zszyć i przeciąć naczynie. Lekarz z Kanady używa noża harmonicznego, który jest powszechnie znany i stosowany zarówno w chirurgii otwartej, jak i małoinwazyjnej. Technika ta polega na zgrzewaniu naczyń za pomocą ultradźwięków. Zastosowanie noża harmonicznego w torakochirurgii także jest znane, choć na pewno w przypadku usuwania płata płuca techniką VATS jest to kolejny istotny element minimalizujący ryzyko operacji. Nie możemy jednak mówić o rewolucji w leczeniu raka płuca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post