Nowe przepisy ograniczą in vitro?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nowe przepisy ograniczą in vitro?

Post autor: admin. med. »

Posłowie klubu Kukiz’15 złożyli w Sejmie projekt ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą in vitro. Zmiany dotyczą przede wszystkim definicji zarodka, ograniczenia zapłodnienia pozaustrojowego do jednej komórki żeńskiej oraz zakazu mrożenia zarodków. Przedstawicielem wnioskodawców jest Jan Klawiter – poseł niezrzeszony. Pod projektem podpisał się też Marek Biernacki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Według złożonego w Sejmie projektu ustawy, zarodek to dziecko poczęte w najwcześniejszej fazie rozwoju biologicznego, powstałe w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej. Zdaniem autorów poselskiego projektu, aktualnie obowiązująca - w ustawie o leczeniu niepłodności - definicja zarodka ma charakter wyłącznie medyczny, a zarodek zostaje sprowadzony wyłącznie do grupy komórek. Tymczasem zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, zarodkowi przysługuje godność dziecka od momentu poczęcia – wskazują autorzy.

Poselski projekt ustawy ogranicza również liczbę zapładnianych komórek jajowych w procedurze in vitro do jednej. W tej chwili przepisy zezwalają na zapłodnienie sześciu komórek żeńskich. Limit ten nie dotyczy jednak kobiet, które ukończyły 35 lat. Niewykorzystane zarodki są mrożone, do czasu ewentualnego wykorzystania w kolejnych próbach. Para może też zdecydować się na oddanie swoich zarodków do adopcji.

Zdaniem ekspertów tworzenie w procedurze in vitro tylko jednego zarodka znacznie obniży skuteczność tej metody. Przy zapłodnieniu tylko jednej komórki niemal w połowie przypadków nie powstanie zarodek. Jeśli zarodek się utworzy, tylko w około 15 proc. przypadków dojdzie do ciąży – mówi Rzeczpospolitej Robert Gizler, ginekolog z kliniki leczenia niepłodności we Wrocławiu.

Poselski projekt krytykuje też były wiceminister zdrowia, który pracował nad ustawą o leczeniu niepłodności. Zdaniem Igora Radziewicza-Winnickiego nowa propozycja jest skrajnie niekorzystna dla kobiet. Pozbawia je dostępu do technologii, narażając na ciężkie powikłania wskutek niepotrzebnych terapii hormonalnych – powiedział Winnicki Rzeczpospolitej.

Projekt określa też kompetencje banków komórek rozrodczych i zarodków do wywozu i przywozu komórek rozrodczych. Wprowadza też zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Autorzy ustawy proponują usunięcie przepisów, które obecnie pozwalają na przyznanie ojcostwa mężczyźnie, który nie jest biologicznym ojcem dziecka poczętego w wyniku in vitro, ale jest partnerem matki dziecka.

Źródło: sejm, rzeczpospolita
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post