Nowy rozdział w zaleceniach PTD na 2017 rok

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Nowy rozdział w zaleceniach PTD na 2017 rok

Post autor: Asystentka »

dr n. med. Barbara Katra
Klinika Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, Kraków

Dodatkowy rozdział zaleceń opatrzony numerem 30 obejmuje 3 zagadnienia:
– pracę zmianową
– dostosowanie insulinoterapii do zmiany stref czasowych przez chorego na cukrzycę
– cukrzycę wtórną do steroidoterapii.
Praca zmianowa

Praca zmianowa jest sytuacją szczególną w życiu chorego na cukrzycę, ponieważ wiąże się z koniecznością zmiany przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych i/lub iniekcji insuliny, co skutkuje gorszym wyrównaniem cukrzycy. Chorym pracującym na zmiany zaleca się zwiększenie częstości pomiarów glikemii szczególnie w godzinach pracy. Praktykujący diabetolog wie, że to zalecenie jest czasem bardzo trudne do realizacji. Zaleca się dobór leków o małym ryzyku hipoglikemii i pieczołowitą edukację pacjenta w zakresie modyfikacji dawek insuliny.
Zmiana stref czasowych

Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni się przygotować do podróży, zabezpieczyć wszystkie potrzebne do samokontroli akcesoria i zadbać o wystarczającą ilość leków, w tym insuliny i właściwe warunki przewozu. Uważa się, że przyzwyczajenie organizmu do nowej strefy czasowej trwa tyle dni, ile godzin wynosi różnica czasu. Zaleca się oczywiście częstszą kontrolę glikemii.

Chorzy leczenie w modelu intensywnej insulinoterapii w przypadku podróży na zachód (wydłużenie dnia) powinni wstrzyknąć insulinę bazową wieczorem, zgodnie z tzw. nowym czasem. Jeśli podróż odbywa się na wschód (krótszy dzień), należy rozważyć zmniejszenie dawki insuliny bazowej podanej wieczorem. Hiperglikemie podczas lotu samolotem wynikające z małej aktywności fizycznej, nieprzewidywanego składu podawanych posiłków należy korygować poprzez dodatkowe iniekcje insulin doposiłkowych.

Chorzy na cukrzycę leczeni ciągłym podskórnym wlewem insuliny z zastosowaniem osobistej pompy insulinowej nie muszą przestawiać zegara w pompie ani modyfikować wlewu bazowego, jeśli różnica czasu nie przekracza 2 godzin. Jeśli różnica czasu jest większa niż 2 godziny, a planowany pobyt w nowym miejscu długi, należy stopniowo, codziennie o 2 godziny, przesuwać ramy czasu wlewu bazowego.
Terapia glikokortykosteroidami

Glikokortykosteroidy wziewne i substytucyjne dawki hydrokortyzonu do 20 mg dziennie nie mają istotnego wpływu na gospodarkę węglowodanową. W przypadku cukrzycy posteroidowej nie preferuje się konkretnego rodzaju insuliny, analogu insuliny czy insuliny ludzkiej. Model insulinoterapii należy ustalić na podstawie profilu dobowego. Zwiększone zapotrzebowanie na insulinę występuje głównie w ciągu dnia. Czasem wystarcza jedynie podawanie insulin doposiłkowych w celu uzyskania normoglikemii. U chorych leczonych lekami doustnymi i insuliną bazową zwykle należy zastosować model intensywnej insulinoterapii.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post