NRL ws. reklamy leków, wyrobów medycznych oraz suplementów d

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

NRL ws. reklamy leków, wyrobów medycznych oraz suplementów d

Post autor: admin. med. »

Prezydium NRL ws. reklamy leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety
W piątek (16 września) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko: w sprawie reklamy leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety.

"Należy rozważyć wprowadzenie w Polsce zakazu reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Jeżeli wprowadzenie takich zmian musiałoby wymagać zmian przepisów prawa Unii Europejskiej, to z uwagi na wagę problemu należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do zmiany tych przepisów, aby dawały one państwom członkowskim prawo do wprowadzenia ograniczeń reklamy takich produktów, w tym również całkowitego zakazu reklamy kierowanej do społeczeństwa" - czytamy w stanowisku.

"Jeżeli reklama leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety kierowana do społeczeństwa jest dopuszczona, musi ona podlegać ścisłej kontroli pod kątem rzetelności przekazu i prawdziwości zawartych w niej informacji. Konieczne byłoby więc stworzenie jednolitych zapisów prawnych dotyczących sposobu reklamy produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety dopuszczających możliwość reklamy po dokonaniu rejestracji danego produktu a nie przedstawienia tylko jego zgłoszenia do obrotu" - czytamy dalej.

"Należy dopuszczać do obrotu te produkty tylko po zatwierdzeniu oświadczeń zdrowotnych spełniających wymagania określone w rozporządzeniu nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności. Postuluje się także, aby reklama wyrobów medycznych i suplementów diety była poddana takim samym ograniczeniom jak reklama leków, w szczególności w kwestii braku możliwości udziału w tych reklamach lekarzy i lekarzy dentystów" - ocenia Prezydium NRL.

"Należy rozważyć, czy suplementy diety, jako produkty niezwiązane z procesem leczenia powinny być sprzedawane w aptekach. Wydaje się bowiem racjonalne, aby w aptece można było nabywać produkty i wyroby służące leczeniu lub wspomagające ten proces ' - czytamy w stanowisku.

Prezydium NRL 16 września br. podjęło również dwa apele: do Ministra Zdrowia w sprawie nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów oraz do Ministra Zdrowia w sprawie udziału przedstawicieli samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w działaniach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Więcej: nil.org.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post