O astmie i alergiach

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

O astmie i alergiach

Post autor: Asystentka »

Kilka słów o astmie i alergiach
Niektóre leki, zwłaszcza przeciwhistaminowe, zmniejszają wiarygodność badań alergologicznych, w szczególności testów skórnych punktowych i śródskórnych, powodując wyniki fałszywie ujemne. Niekontrolowana astma u kobiet w ciąży może być szczególnie niebezpieczna.
Wyniki niedawno zakończonego badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wskazują, że Polacy należą do najbardziej zalergizowanych społeczeństw na świecie [2]. W zależności od regionu i płci cechy alergii deklaruje nawet do 40 proc. respondentów, alergiczny nieżyt nosa podaje 22 proc. populacji, a rozpowszechnienie rozpoznanej astmy oskrzelowej to średnio 10 proc., przy dużo wyższych wartościach w wielkich miastach, np. na terenie Wrocławia 28 proc., a wśród dzieci w Warszawie 22 proc.

W przypadku podejrzenia astmy pacjent w wywiadzie zgłasza napady duszności ze świszczącym oddechem, uczucie ucisku w klatce piersiowej czy też napadowy, suchy kaszel. U części osób napady duszności będą miały związek z wysiłkiem fizycznym lub przyjęciem niesteroidowego leku przeciwzapalnego.

Astma u kobiet w ciąży – niekontrolowana może stwarzać poważne zagrożenie dla matki i płodu. Do potencjalnych powikłań należą zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, poród przedwczesny, niska masa urodzeniowa, niedotlenienie płodu, zgon wewnątrzmaciczny, dlatego przebieg astmy musi być dokładnie kontrolowany przez specjalistę. U 1/3 kobiet w ciąży astma może się zaostrzyć, u 1/3 ulega złagodzeniu, a u pozostałych przebieg pozostaje bez zmian. Nie znamy przyczyn tego zjawiska i nie dysponujemy żadnym markerem, który pozwoliłby przewidzieć spodziewany przebieg astmy w ciąży;

immunoterapia w astmie oskrzelowej –- według wytycznych GINA odczulanie jest wskazane w astmie oskrzelowej z towarzyszącym alergicznym nieżytem nosa i przebiegającej z uczuleniem na pyłki roślin, alergeny zwierząt, roztoczy i pleśni;

Przy zespole nakładania astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) – ZNAP (asthma
– COPD overlap syndrome – ACOS) – nie ma precyzyjnych wytycznych rozpoznawania zespołu nakładania, co wskazuje na konieczność posiadania dużego doświadczenia klinicznego. Co więcej, astma u osób palących tytoń przebiega zazwyczaj w cięższej postaci i sugeruje ZNAP.

Astma o ciężkim przebiegu, oporna na standardowe leczenie, z silnymi i częstymi zaostrzeniami, która cechuje się codziennym występowaniem objawów chorobowych ograniczających aktywność fizyczną, częstym występowaniem objawów nocnych, znacznym ograniczeniem wskaźników spirometrycznych (FEV1 poniżej 60% wartości należnej) i ich zmiennością dobową (PEF) powyżej 30%. W takich przypadkach mogą istnieć wskazania do leczenia biologicznego przeciwciałem anty-IgE – omalizumabem.

źródło: termedia.pl
Awatar użytkownika
Hepatica
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 21 lis 2016, o 13:49

Re: O astmie i alergiach

Post autor: Hepatica »

Polecam Tulsi, która zwana jest świętą bazylią lub bazylią azjatycką (Ocimum sanctum). Zawiera naturalnie występujące przeciwutleniacze, które chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami. Stosowana jest w przypadku chorób układu oddechowego tj. kataru, astmy czy zapalenia zatok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post