O błędach medycznych zdecyduje ZUS?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

O błędach medycznych zdecyduje ZUS?

Post autor: admin. med. »

Resort zdrowia chce, żeby o uszczerbku na zdrowiu decydowali lekarze orzecznicy ZUS. Według wiceministra Warczyńskiego, mają oni najlepsze kompetencje, a sprawa byłaby załatwiana między szpitalem a pacjentem. Jedynym pośrednikiem byłby ZUS.

Żeby takie rozwiązanie mogło funkcjonować, konieczne będzie utworzenie specjalnego funduszu, z którego byłyby wypłacane odszkodowania. Fundusz zasilałyby głównie szpitale, ale resort zdrowia chce, aby miał on też inne źródła finansowania, np.: środki pochodziłyby także z budżetu.

Resort zdrowia zdecydował jednocześnie o zniesieniu obowiązku ubezpieczania się przez szpitale od zdarzeń medycznych, który miał wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Według wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego stawki za ubezpieczenie szpitala od zdarzeń medycznych są zbyt wysokie i przekraczają możliwości finansowe wielu placówek medycznych.

Ostateczne decyzje w sprawie pozasądowego dochodzenia odszkodowań na błędy medyczne nie zapadły. Zespół, który w Ministerstwie Zdrowia zajmuje się tym tematem, nie zakończył jeszcze pracy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post