o chorobach przenoszonych drogą płciową

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

o chorobach przenoszonych drogą płciową

Post autor: admin. med. »

Partyworkerzy edukują młodzież w Toruniu o chorobach przenoszonych drogą płciową
pozytywnieotwarci.pl

Wizytówki zachęcające do przeżycia przygody, a potem… edukacyjna rozmowa amatorów takich przygód z partyworkerami w nocnych klubach Torunia - Fundacja Dobry Dotyk rozpoczyna realizację drugiego etapu projektu edukacyjnego „Risky Adventure”.

Partyworking, czyli profilaktyka imprezowa, to niestandardowa metoda działania, która pozwala na dotarcie do młodzieży bezpośrednio podczas sytuacji towarzyskich, które często prowadzą do ryzykownych zachowań seksualnych. Głównym założeniem toruńskiej kampanii jest edukacja młodych osób na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i HCV. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Partyworkerzy, czyli edukatorzy z zakresu HIV/AIDS, od stycznia prowokowali do rozmów osoby chętne do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. W trakcie cotygodniowych dyżurów, które odbywały się w piątki i soboty w popularnym klubie „NRD”, pracownicy fundacji rozdawali wizytówki z grafiką o podtekście erotycznym i napisem: ,,Chcesz przeżyć przygodę? Zadzwoń, pierwsze spotkanie gratis". Realizatorzy projektu rozmawiali zarówno z osobami dzwoniącymi na numer telefonu podany na wizytówkach, jak z i pozostałymi imprezowiczami na temat zagrożeń wynikających z okazjonalnych kontaktów seksualnych, dróg zakażenia oraz miejsc testowania w kierunku HIV/AIDS.

Teraz rusza drugi etap projektu. Partyworkerzy nie prowokują już, ale wychodzą otwarcie do osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat HIV i AIDS. Wszyscy zainteresowani będą mogli umówić się na rozmowę z wyszkolonymi edukatorami z zakresu HIV/AIDS działającymi w ramach akcji. Osoby, które nie planują w najbliższym czasie wizyty w klubie, mogą dowiedzieć się więcej o projekcie ze strony internetowej „Risky Adventure” riskyadventure.pl i nawiązać kontakt z edukatorami.

„Risky Adventure to nietypowy projekt, realizowany w oparciu o prowokację i zaskoczenie. Chcemy przede wszystkim nawiązać kontakt z młodzieżą, zainteresować tematem, który – zdaniem wielu młodych ludzi – ich nie dotyczy. Stąd obecność w klubach, czyli tam, gdzie często zaczynają się ryzykowne sytuacje. W grupie rówieśniczej, a zwłaszcza pod wpływem alkoholu lub używek imprezowicze nierzadko tracą kontrolę nad sytuacją. Naszą rolą jest przypomnieć o tym, jakie mogą być tego konsekwencje” – powiedziała Magdalena Braun-Wołczyńska z Fundacji Dobry Dotyk.

„Liczba zakażeń HIV rozpoznawanych u osób w wieku 20-29 lat jest bardzo wysoka, co pokazuje, że poziom wiedzy młodych ludzi na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową jest niewystarczający. Konieczna jest lepsza, skuteczniejsza edukacja, która na czas trafi do osób najbardziej takich informacji potrzebujących. Projekt „Risky Adventure” dzięki niestandardowej formie ma dużą szansę skutecznie edukować toruńską młodzież” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post