[Film] O czym świadczy nalot na języku?

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

[Film] O czym świadczy nalot na języku?

Post autor: admin. med. »

W 90% przypadków nalot na języku nie świadczy o niczym i nie wymaga leczenia. Nalot jest spowodowany złuszczaniem się powierzchni języka, obecnością brodawek nitkowatych, gromadzeniem keratyny, bakterii, barwników oraz mikroskopijnych drobin pożywienia. Może mieć barwę białą, żółtą, brązową lub czarną. Zwykle jego intensywność zmienia się w czasie.

Nalot na języku występuje fizjologicznie u każdego, jest bardziej widoczny w odwodnieniu, gorączce, zapaleniu gardła i zatok, chorobach przewodu pokarmowego, po kawie, herbacie, papierosach, infekcjach bakteryjnych, rozroście flory fizjologicznej – Prevotella, Veilonella, Staphylococcus, braku higieny jamy ustnej. Żółty nalot i biały nalot najczęściej nie mają nic wspólnego z grzybicą. Długotrwałe płukanie jamy ustnej wodą utlenioną powoduje przerost brodawek nitkowatych i tak zwany język włochaty. Niepokojący jest nalot po bokach języka, na podniebieniu, wargach, wewnętrznej stronie policzków, niedający się zdrapać szczoteczką do zębów lub krwawiący pod wpływem usuwania, występujący po spodzie języka. Taki nalot najczęściej świadczy albo o grzybicy, albo o rogowaceniu białym – leukoplakii. Rzadko nalot na języku może być manifestacją poważniejszych chorób, takich jak AIDS, lub białaczka. Natomiast często nalot na języku pojawia się w niedrożności zatok, spowodowanej na przykład przewlekłym stanem zapalnym. Nalot na języku nie jest chorobą, ale może być objawem chorobowym. Sam nalot i zmiana zabarwienia języka nie stanowią zagrożenia zdrowia lub życia.

Nieświeży zapach z ust towarzyszący nalotowi na języku jest spowodowany najczęściej produktami metabolizmu bakterii oraz ich namnażaniem się. Skuteczne wtedy mogą okazać się woda utleniona, nadmanganian potasowy, olejki eteryczne – goździkowy, tymiankowy i węgiel aktywowany. Diagnostyka nalotu na języku, w przypadkach budzących wątpliwości, opiera się na wykonaniu podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, OB, CRP, oraz badania mikrobiologiczne lub mykologiczne zeskrobin. Czasami wykonuje się badania histopatologiczne lub cytologiczne.

Gładki, lśniący język, jakby polakierowany lub czerwony, piekący, jest często objawem niedoborów pokarmowych i witaminowo-mineralnych, zwłaszcza w zakresie witaminy B12, kwasu foliowego lub witaminy B, rzadziej żelaza. Czasami zmiana barwy języka występuje w szkarlatynie. Domowe sposoby na radzenie sobie z nalotem to płukanie utleniaczami, takimi jak woda utleniona i nadmanganian potasu, szorowanie szczoteczką do zębów, używanie płynów antyseptycznych, dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Pomocne mogą być olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy i tymiankowy. Natomiast cukierki miętowe mogą nasilać nalot, jeżeli zawierają w składzie cukier.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post