O czym świadczy suchy kaszel, przyczyny,objawy i leczenie?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

O czym świadczy suchy kaszel, przyczyny,objawy i leczenie?

Post autor: admin. med. »

Kaszel jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci odwiedzający gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. O sposobie leczenia powinna decydować rozpoznana przyczyna oraz charakter kaszlu.
Wśród najpowszechniejszych przyczyn kaszlu wymienia się palenie papierosów, wirusowe lub bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych, refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) i stosowanie niektórych leków (np. z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny).

Objaw poważnej choroby

Bywa, że kaszel jest objawem poważnych chorób, takich jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie płuc, krztusiec, gruźlica czy nowotwory. Dlatego każdy przedłużąjący się kaszel musi być dokładnie zdiagnozowany, a po ustaleniu jego przyczyny, konieczne jest rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej.

Ze względu na charakter kaszel można podzielić na suchy i wilgotny. Kaszel suchy zazwyczaj świadczy o infekcji wirusowej w górnych drogach oddechowych, ale może być także związany z chorobowymi zmianami w obrębie miąższu płuc (zmianami zapalnymi, niedodmą, zmianami włóknistymi, zawałem płuca), zmianami w opłucnej (wysiękiem, zmianami rozrostowymi) oraz w śródpiersiu (guzami). Może być on również objawem zmian związanych z niewydolnością serca i zastojem krwi w płucach.

Preparaty pojedyncze lub złożone

W suchym, nieproduktywnym, męczącym i napadowym kaszlu, który zakłóca sen i funkcjonowanie w ciągu dnia stosuje się leki działające hamująco na ośrodek kaszlu w mózgu: dekstrometorfan lub kodeinę. Kodeina działa dodatkowo przeciwbólowo i uspokajająco. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty złożone zawierające leki przeciwkaszlowe i przeciwzapalne (np. paracetamol + kodeina), a także przeciwkaszlowe i wykrztuśne (np. kodeina + sulfogwajakol), które mają zastosowanie zarówno w leczeniu przeziębienia i zakażeń wirusowych układu oddechowego, jak i w leczeniu bólu.
Czasami polecić można również preparaty roślinne łagodzące kaszel lub o działaniu wykrztuśnym. Większość leków przeciwkaszlowych to preparaty sprzedawane bez recepty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post