O obrocie pozaaptecznym na obszarach wiejskich

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

O obrocie pozaaptecznym na obszarach wiejskich

Post autor: admin. med. »

W małych miejscowościach aptek jest bardzo mało i najczęściej są zamknięte w soboty i niedziele. Dlatego środowiska wiejskie odebrały informację o zakazie sprzedaży leków poza aptekami z niepokojem - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

WIR przytacza informację, że "w ostatnich tygodniach w wielu mediach pojawiła się informacja o zamiarze wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży leków poza aptekami".

"Środowiska wiejskie odebrały tą wiadomość z dużym niepokojem, z uwagi na fakt, że w małych miejscowościach aptek jest bardzo mało i że najczęściej zamknięte są one w soboty i w niedziele. Rolnik natomiast, z uwagi na specyfikę zawodu, jaki wykonuje musi być zdolny do pracy przez 7 dni w tygodniu. Często ma też problem z uzyskaniem szybkiej porady lekarskiej. Dostęp do leków, m.in. na ból gardła, gorączkę, kłopoty żołądkowe czy też alergie poza apteką pełni zatem ważną rolę społeczną dla obszarach wiejskich" - dodaje WIR.

"Ministerstwo Zdrowia sprostowało doniesienia o rzekomym zakazie, zapewniając, że nie zamierza wprowadzać ograniczeń w dostępie do leków w innych miejscach niż apteki" - informuje dalej Izba, przywołując opinię resortu zdrowia na temat konieczności opracowania nowych regulacji prawnych w tej sprawie, w związku z nadużywaniem leków przez Polaków.

"W resorcie zdrowia właśnie trwają prace nad przepisami o obrocie lekami. W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Zdrowia oraz przewodniczących sejmowych i senackich Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Zdrowia o wzięcie pod uwagę potrzeb mieszkańców obszarów wiejskich w pracach nad tymi regulacjami" - informuje Izba.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post