Objawy alergii.Badania w kierunku alergii

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Objawy alergii.Badania w kierunku alergii

Post autor: admin. med. »

Warto wiedzieć:

Szacuje się, że na choroby alergiczne choruje od 10 do 30% (w zależności od postaci) populacji. Niemowlęta i dzieci najczęściej chorują na alergiczne zapalenie skóry i alergie pokarmowe, natomiast młodzież i dorośli cierpią częściej na alergiczny nieżyt nosa i atopową astmę oskrzelową.
Objawy wskazujące na choroby alergiczne:

nasilony katar i zatkania nosa
ataki astmy z dusznością i kaszlem
łzawienie spojówek
wysypka, rumień, zaczerwienienie i bąble na skórze
ból brzucha oraz biegunka

Objawy alergii często bywają podobne do objawów przeziębienia. Na alergię wskazywać mogą:

brak podwyższonej temperatury
objawy przeziębienia przeciągające się ponad standardowe 10 dni

Objawy chorób alergicznych mogą występować:

sezonowo: alergie na pyłki roślin
cały rok: alergie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, zarodniki pleśni, pierze, wełna, pyły występujące w miejscu pracy, spaliny
Morfologia krwi

całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych i płytek). W przypadku odczynów alergicznych zwiększa się ilość jednego rodzaju białych ciałek krwi – eozynofilów.
Rozmaz krwi (manualnie)

badanie polegające na ocenie mikroskopowej elementów morfotycznych krwi, ich ilości i wyglądu; służy do oceny procentowego udziału eozynofilii wśród białych krwinek.
Eozynofilia bezwzględna (manualnie)

ilościowa, najdokładniejsza ocena eozynofili – komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne.
IgE całkowite

białko odpornościowe odpowiedzialne za skłonność do alergii. Podwyższony wynik świadczy o zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby alergiczne.
Panel alergenów - mieszany

przesiewowe badanie w kierunku stwierdzenia uczulenia na konkretne, najpopularniejsze alergeny oddechowe i pokarmowe (orzech ziemny, mleko, białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego, ziemniak, marchewka, dorsz, jabłko, soja, mąka pszenna), pyłki (brzozy, traw, bylicy), kurz, roztocza (D.farinae, D.pteronyssinus), naskórki (psa, kota, konia) oraz pleśnie (Aspergillus fumigatus, Cladosporium herbarium).
źródło: pakiety.diag.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post