Objawy i Dolegliwości ciążowe

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Objawy i Dolegliwości ciążowe

Post autor: admin. med. »

Ciąża stanowi jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Jest to przede wszystkim okres wielkiej radości. W tym czasie ciało kobiety zachowuje się jednak w sposób nietypowy, czego efektem są stale obecne uczucia lęku i niepokoju wraz z towarzyszącym im pytaniem, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. To zupełnie normalne, ale w tej sytuacji, nawet najdrobniejsze dolegliwości, dotychczas lekceważone, urastają do rangi problemu, który warto jak najszybciej rozwiązać.
Wiele dolegliwości jest typowych dla poszczególnych okresów trwania ciąży

W pierwszym trymestrze (okres do 12-13 tygodnia) są to: nudności, skłonność do wymiotów (szczególnie w godzinach porannych), zmiany apetytu, osłabienie, zawroty i bóle głowy, częste oddawanie moczu. Dotychczas akceptowane zapachy stają się nieznośne.

W kolejnych trymestrach mogą pojawić się z kolei: hemoroidy, obrzęki nóg, dolegliwości kręgosłupa, wzdęcia, uczucie ucisku na klatkę piersiową, trudności w oddychaniu, ograniczenie ruchomości, zwiększające się uczucie parcia na mocz, zaparcia, wzmożone wydzielanie śluzu z pochwy, rozstępy.
Obrzęki ciążowe

Obrzęki ciążowe występują w różnym stopniu zaawansowania, w zależności od przyjętych kryteriów diagnostycznych u około 30 – 40 % ciężarnych. Źródłem obrzęków jest nadmiar wody zatrzymanej w organizmie. Mechanizm tego zjawiska jest wieloczynnikowy i nie do końca poznany. Główną rolę powodują odgrywają w nim czynniki hormonalne, które powodują m.in. wzrost ilości krążącej krwi o 40-65% oraz spadek ilości białka (frakcji albumin), odpowiedzialnego za zatrzymanie wody w łożysku naczyniowym. Jednocześnie powiększająca się macica, uciskając na żyłę główną dolną, powoduje wzrost ciśnienia żylnego. Następstwem jest przenikanie wody z naczyń krwionośnych do tkanek, czego efektem są obrzęki.

Pod koniec ciąży objętość zatrzymanej wody może wynosić nawet 6 litrów. Pierwsze widoczne objawy to tzw. uczucie ciężkich nóg i trudności w założeniu dotychczas używanego obuwia. Widoczne jest powiększenie i zniekształcenie okolic kostek u nóg. Objawy te dodatkowo nasilają się, kiedy nogi znajdują się poniżej reszty ciała, a więc nie tylko po chodzeniu, ale również przy dłuższym siedzeniu.

Po porodzie objawy ustępują samoistnie w stosunkowo krótkim czasie. Zanim to jednak nastąpi warto przestrzegać kilku prostych zaleceń, które skutecznie zmniejszą dolegliwości:

Stosuj dietę z ograniczeniem soli, dbając o to, aby nadmiernie nie utyć w trakcie ciąży.
Pij dużo płynów (przede wszystkim wodę mineralną).
Unikaj ciężkiej pracy fizycznej, ale za to stosuj gimnastykę, która usprawni pracę układu krążenia, staraj się dużo spacerować.
Unikaj przebywania na słońcu i w wysokich temperaturach
Staraj się często leżeć na lewym boku, gdyż w tej pozycji zmniejsza się nacisk macicy na żyłę główną dolną.
Stosuj przewiewną nieuciskającą odzież i staraj się chodzić w butach na płaskim obcasie.
W miarę możliwości, podczas wypoczynku staraj się trzymać nogi wysoko.
Stosuj częste masaże oraz kąpiele stóp w zimnej wodzie.
Stosuj środki farmakologiczne do stosowania miejscowego o różnorodnym składzie, opartym o substancje roślinne, które ułatwiają miejscowe krążenie krwi oraz przynoszą ulgę.

Czasem zdarza się, że po urodzeniu dziecka objawy jednak nie ustępują, wówczas należy sięgnąć po środki farmaceutyczne, pamiętając jednak, aby wybierać takie, które są bezpieczne dla kobiet karmiących piersią. Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że powyższe rady dotyczą wyłącznie lekkich postaci tej dolegliwości. Dlatego należy pamiętać o regularnej kontroli u lekarza ginekologa – położnika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post