Objawy zatrucia grzybami

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Objawy zatrucia grzybami

Post autor: admin. med. »

Większość grzybów trujących powoduje w krótkim czasie po spożyciu niezbyt nasilone dolegliwości żołądkowe: nudności, wymioty, ból brzucha.

Objawy takie występują też po spożyciu stosunkowo mało szkodliwych grzybów o działaniu prawie wyłącznie gastroenterotoksycznym: niektórych niejadalnych gatunków borowików, pieczarek, mleczajów, gołąbków i gąsek oraz tęgoskóra i olszówki. Wczesne objawy żołądkowo-jelitowe pojawiają się też po spożyciu bardziej trujących grzybów o działaniu atropinopodobnym: muchomora czerwonego i plamistego. W przypadku grzybów powodujących poważniejsze zatrucia objawy żołądkowo-jelitowe występują późno, nawet po kilkunastu godzinach od spożycia. Wymioty występujące w kilka godzin po zjedzeniu grzybów nie wykluczają spożycia przez chorego mniej trujących grzybów (często potrawy zawierają więcej niż jeden gatunek). Chory może wymiotować z powodu mało trującego składnika potrawy, w której był też np. muchomor sromotnikowy. Wskazówki jakie grzyby chory zjadł, może dostarczyć badanie mykologiczne popłuczyn żołądkowych (oglądanie zarodników grzybów).
Podstawowa zasada zapobiegania zatruciom grzybami: nie należy zbierać grzybów o hymenoforze blaszkowatymi (blaszki pod kapeluszem); nie zapobiega to wszystkim zatruciom grzybami, ale pozwala uniknąć najgroźniejszych - muchomorem sromotnikowym i zasłonakiem rudym.

Muchomor czerwony


Muchomor sromotnikowy


Muchomor wiosenny


Muchomor jadowity


Zasłoniak rudy


Piestrzenica kasztanowata

Muchomor sromotnikowy
Czy Twój pacjent nie ma przeciwwskazań do treningu zdrowotnego?
Sprawdź w serwisie Trening zdrowotny!

Grzyby zawierające amatoksyny są przyczyną ciężkich i nierzadko śmiertelnych zatruć; należą do nich (występujące w Polsce):

z rodzaju Amanita - muchomor sromotnikowy, muchomor jadowity, muchomor wiosenny
z rodzaju Lepiota - czubajeczka winnobrązowa, czubajeczka brązowoczerwonawa, czubajeczka cielista
z rodzaju Galerina - hełmówka jadowita (obrzeżona), hełmówka jesienna.

Muchomor sromotnikowy jest jednym z najgroźniejszych grzybów trujących na świecie. Mimo charakterystycznego wyglądu (oliwkowozielonkawe zabarwienie kapelusza, bulwiasto zakończona podstawa trzonu i trwale przymocowany do niego pierścień na 2/3 wysokości - ryc. B) jest on mylony z gatunkami jadalnymi, takimi jak czubajka kania, pieczarki, gąski i gołąbki. Równie groźne muchomory - wiosenny i jadowity - różnią się od niego barwą kapelusza (żółtawy - ryc. C, białawy - ryc. D). Muchomor sromotnikowy zawiera 3 grupy toksyn: amatoksyny (amanityny α, ß i γ), falloidyny i fallolizyny. Nie ulegają one zniszczeniu w procesie gotowania, marynowania lub suszenia. Za uszkodzenia narządowe odpowiedzialne są amatoksyny. Dawka śmiertelna amatoksyn 0,1-0,3 mg/kg mc.; spożycie jednego grzyba może być śmiertelne (40 g grzyba zawiera 5-15 mg amanityny α). Fallotoksyny są alkaloidami obecnymi wyłącznie w trzonie muchomora sromotnikowego i muchomora jadowitego. Toksyny te w ciągu 6-8 h powodują dezintegrację czynnościową i strukturalną błony śluzowej żołądka i jelit, co znacząco przyspiesza wchłanianie amatoksyn.

Objawy zatrucia: przebieg zatrucia zwykle jest fazowy:

okres bezobjawowy - może trwać 8-16 h po spożyciu grzybów
okres objawów ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego - może trwać kilkanaście godzin i jest efektem działania fallotoksyn; występują bardzo silny kurczowy ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka prowadzące do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych zagrażających życiu
okres utajenia - 2.-3. doba (występuje u kilkunastu procent chorych), przejściowa poprawa samopoczucia
okres rozwiniętych uszkodzeń narządowych (niewydolność wątroby, ostra niewydolność nerek ) - 3.-5. doba od spożycia grzybów.

W bardzo ciężkich zatruciach objawy piorunującej niewydolności wątroby występują wcześnie, już na przełomie 1. i 2. doby od zatrucia.

Rozpoznanie: opiera się głównie na danych z wywiadu: spożycie grzybów blaszkowych; spożycie grzybów zebranych samodzielnie lub kupionych poza kontrolowanym systemem sprzedaży, gdy nie można ustalić charakterystycznych cech budowy; obecność objawów nieżytu żołądkowo-jelitowego u osób spożywających tę samą potrawę z grzybów; długi okres bezobjawowy (8-16 h od spożycia); wykluczenie innych przyczyn objawów.
Zasłonak rudy

Zasłonak rudy jest średniej wielkości grzybem o żółtawym cylindrycznym trzonie, pomarańczowobrązowym kapeluszu, pomarańczowobeżowych blaszkach i żółtawym miąższu - ryc. 1E. Zawiera orelaninę - peptyd przekształcający się m.in. pod wpływem światła w nefrotoksyczne kortynaryny, uszkadzające komórki cewek nerkowych. Dawka toksyczna - 100-200 g świeżych grzybów.

Objawy zatrucia: występują po kilkudniowym okresie utajenia i są spowodowane postępującą niewydolnością nerek. Niecharakterystyczne objawy - tępy ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nudności, wymioty, biegunka - zwykle nie są kojarzone ze spożyciem grzybów przed wieloma dniami. Postępujące zaburzenia homeostazy wodno-elektrolitowej manifestują się osłabieniem, bólem mięśni, zawrotami głowy, suchością w jamie ustnej, wzmożonym pragnieniem. Po upływie 7-14 dni - pojawia się skąpomocz lub bezmocz spowodowany ostrym cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek.
Piestrzenica kasztanowata

Piestrzenica kasztanowata ma krótki trzon i brązowy, kalafiorowaty, fantazyjnie powyginany kapelusz - ryc. 1F; mylona ze smardzem. Zawiera gyromitrynę, która drażni przewód pokarmowy, działa toksycznie na wątrobę i układ nerwowy, powoduje hemolizę. Właściwości trujące grzyba znacznie zmniejsza profesjonalnie wykonane suszenie. Trzeba jednak pamiętać, że podczas obróbki cieplnej może dojść do zatrucia gyromitryną drogą wziewną.

Objawy zatrucia: nudności, wymioty, ból i wzdęcie brzucha, biegunka, odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, ból i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, śpiączka, objawy niewydolności wątroby, skąpomocz.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post