Obniżka dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji w pracy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Obniżka dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji w pracy

Post autor: admin. med. »

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie określającej dopuszczalne stężenia substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Obniżone zostaną wartości graniczne dla 13 takich substancji, na które mogą być narażeni pracownicy. Według szacunków taka decyzja powoli uniknąć około 100 tys. zgonów w ciągu najbliższych 50 lat.

Aby zwiększyć ochronę pracowników Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie określającej dopuszczalne normy szkodliwych dla zdrowia substancji w miejscu pracy.

Nowe unijne wytyczne maja pozwolić na zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory wśród pracowników narażonych na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami. Obecnie szacuje się, że ponad 100 tys. ludzi umiera rocznie w krajach UE z powodu ekspozycji na szkodliwe substancje w miejscu pracy.

Naukowej ocenie poddano 20 szkodliwych środków chemicznych. W UE około 20 mln pracowników narażonych jest na kontakt z przynajmniej jedną z tych substancji.

Zmiany wartości granicznych dotyczą na razie 13 takich substancji. Pozostałe – zgodnie z zapowiedzią KE – mają zostać obniżone do końca tego roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post