Obradował II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Obradował II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”

Post autor: Asystentka »

Wrocław: obradował II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”
We Wrocławiu zakończył się w sobotę (27 maja) II Polski Kongres ”Pokonać sepsę”. Uczestniczyło w nim kilkuset specjalistów z Polski i ze świata. Co roku sepsę rozpoznaje się u około 27 mln ludzi na świecie. W Polsce z jej powodu umiera rocznie ok. 25 tys. pacjentów.

Sepsa jest stanem zagrażającym życiu, który powstaje, gdy w reakcji organizmu na zakażenie uszkadzane są jego własne tkanki i narządy. Sepsa może prowadzić do tzw. wstrząsu septycznego, niewydolności wielu narządów i śmierci, zwłaszcza, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona. Jako że niepowodzenia w walce z sepsą w większości wypadków wynikają ze zbyt późnego rozpoczęcia leczenia, czynnikami decydującymi o sukcesie walki z chorobą są wczesne wykrycie choroby oraz rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Ponieważ leczenie sepsy polega głównie na jak najszybszym podaniu antybiotyku - specjaliści mówią nawet o tzw. złotej godzinie, gdyż z każdą kolejną godziną opóźnienia leczenia umieralność rośnie o nawet o 8 proc. Niestety większość klinicznych laboratoriów mikrobiologicznych nie dysponuje wystarczająco szybkimi i nowoczesnymi systemami monitorowania posiewów krwi oraz identyfikacji drobnoustrojów wraz z oznaczeniem ich lekowrażliwości.

Aby ograniczyć ryzyko po stronie pacjentów oraz dodatkowe koszty systemowe związane z leczeniem sepsy, potrzeba narodowej strategii, która sprawi, że sepsa będzie odpowiednio raportowana oraz stanie się parametrem jakości leczenia szpitalnego, a także zapewni szybką antybiotykoterapię dzięki rutynowej kontroli pacjentów szczególnie zagrożonych zakażeniami.

W czasie kongresu dyskutowano m.in. o tym jak skrócić czas oczekiwania na wyniki posiewów krwi, aby jak najlepiej wykorzystać ”złotą godzinę” i przystąpić do leczenia. Podkreślano także znaczenie monitorowania pacjentów szczególne zagrożonych sepsą, a więc zacewnikowanych i z zapaleniem płuc.

Zwracano również uwagę na problem rosnącej dramatyczne antybiotykooporności. Może ona w przyszłości doprowadzić do tego, że wykonanie prostego zabiegu będzie się wiązało z ryzykiem zakażeń, których nie będzie można wyleczyć.

Do tematyki omawianej na wrocławskim Kongresie ”Pokonać sepsę” wkrótce wrócimy w szerszej relacji.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post