Ochrona powietrza w sali operacyjnej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Ochrona powietrza w sali operacyjnej

Post autor: admin. med. »

Badania: jak chronić powietrze w sali operacyjnej
Badania naukowców z Politechniki Warszawskiej pomogą zrozumieć, jak skuteczniej chronić przed zanieczyszczeniami sale operacyjne, izolatki czy tzw. clean roomy w laboratoriach biochemicznych.

Są pomieszczenia, w których powietrze trzeba szczególnie chronić. To np. clean roomy w laboratoriach biochemicznych, sale operacyjne, izolatki czy czyste pomieszczenia szpitalne. Aby zapobiec temu, by powietrze w takich salach mieszało się z powietrzem z zewnątrz, można zróżnicować w nich ciśnienie. Nie zawsze wygląda to tak samo.

Sale operacyjne albo clean roomy trzeba chronić przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dlatego zapewnia się tam ciśnienie wyższe niż poza nimi. Dzięki temu przy otwieraniu drzwi powietrze w naturalny sposób - dążąc do wyrównania ciśnienia - wydostaje się na zewnątrz, ograniczając przenikanie do środka np. kurzu czy bakterii.

Odwrotnie wygląda to za to np. w nowoczesnych szpitalnych izolatkach, w których leczeni są pacjenci z chorobami zakaźnymi. Aby groźne drobnoustroje nie wydostały się z powietrzem z sali, w izolatce zapewnia się ciśnienie niższe niż na zewnątrz. Dzięki temu przy otwieraniu drzwi powietrze kieruje się do środka, co zapobiegać ma rozprzestrzenianiu się patogenów. Różnice ciśnienia nie są duże - to maksymalnie pół hektopaskala, ale to zwykle wystarcza.

Do tej pory nie bardzo jednak wiadomo było, jaką rolę przy przedostawaniu się zanieczyszczeń cięższych od powietrza z różnych pomieszczeń pełni sam ruch otwieranych i zamykanych drzwi. Światło na to zagadnienie rzucają nowe badania przeprowadzone na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii-Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wyniki ukazały się w czasopiśmie "PLOS".

Badania zespołu pokazują, na co warto zwracać uwagę, budując pomieszczenia, które muszą być zabezpieczone przed przepływem zanieczyszczeń oraz jak najefektywniej korzystać z infrastruktury, która już istnieje.

Autorzy badań wyjaśniają w rozmowie z PAP, że w badaniach wykorzystano wytwornice ciężkiego dymu, które umieszczano w pomieszczeniu z niższym ciśnieniem - a więc w tym, z którego nie powinno się przedostać. Sprawdzano, ile dymu przedostaje się do pomieszczenia w trakcie otwierania drzwi.

- Chcieliśmy sprawdzić, jak przemieszczałyby się zanieczyszczenia cięższe niż powietrze podczas ruchu drzwi. Tego wcześniej jeszcze nie weryfikowano - mówią badacze. Według nich ruch powietrza, do jakiego wtedy dochodzi, nie jest bez znaczenia.

W pomieszczeniach z drzwiami uchylnymi - a przecież z takimi mamy do czynienia częściej - mieszanie się powietrza przy wejściu jest o wiele intensywniejsze niż w przypadku drzwi przesuwnych. Nie bez znaczenia jest też dynamika wchodzenia do pomieszczeń. - Najwięcej zanieczyszczeń przedostaje się pomiędzy pomieszczeniami oddzielonymi drzwiami uchylnymi - podczas poruszania drzwiami, a więc szybkiego otwierania ich i zamykania - zaznaczają.

Czytaj: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post