Odstęp między jednym a drugim szczepieniem

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Odstęp między jednym a drugim szczepieniem

Post autor: admin. med. »

Odstęp między szczepieniami

Jaki powinien być odstęp między szczepieniami? Dziecko zostało zaszczepione w 7. tyg. życia szczepionkami przeciwko: pneumokokom (skoniugowana 13-walentna), błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib, HBV, polio oraz rotawirusom (preparat przewidujący dwie dawki). Po 7 tygodniach od tego szczepienia podano drugą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom i rotawirusom. Kiedy można podać drugą dawkę DTPa, Hib, HBV, polio (skoro nie została podana równocześnie) oraz pierwszą dawkę przeciwko meningokokom? Czy jest konieczne zachowanie jakiegoś odstępu czasowego, czy można wykonać szczepienie „od razu”? Czy niepodanie preparatu 6-składnikowego równocześnie z pozostałymi szczepionkami podczas drugiej wizyty było błędem?

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Wykonując szczepienia, powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta oraz reguł dotyczących szczepień, najlepiej sformułowanych przez ACIP (Amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień przy CDC). Trzeba pamiętać, że celem nadrzędnym jest dobro dziecka, którego szczepienia mają możliwie szybko zacząć chronić przed chorobami zakaźnymi.

Odpowiadając ściśle na pytanie:
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Infanrix-Hexa „schemat szczepienia pierwotnego składa się z trzech dawek po 0,5 ml (podanych w jednym ze schematów: w 2., 3., 4. miesiącu; w 3., 4., 5. miesiącu; w 2., 4., 6. miesiącu) lub z dwu dawek (podanych w 3. i 5. miesiącu). Należy przestrzegać co najmniej jednomiesięcznych odstępów pomiędzy poszczególnymi dawkami. Jeżeli planuje się podanie szczepionki Infanrix hexa według schematu EPI (Expanded Program on Immunisation w 6., 10., 14. tygodniu życia), należy podać noworodkowi szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B tuż po urodzeniu” - wynika stąd jasno, że kolejną dawkę szczepionki powinno się podać w zależności od zastosowanego schematu po około 4-8 tygodniach. W praktyce opóźnienia w szczepieniach są bardzo częste. Zwykle ich powodem jest choroba dziecka, ale też np. problem z dostępnością szczepionki, niezgłoszenie się w terminie na szczepienie, przejściowo trudna sytuacja finansowa uniemożliwiająca kupno na raz kilku płatnych szczepionek (np. oczekiwanie na pensję). Ponieważ szczepienia wykonuje się za zgodą rodziców lekarz jest związany ich decyzją. Zdarza się czasem, że lekarz nieprawidłowo interpretuje życzenia rodziców. Może stąd całe nieporozumienie? Z mojego doświadczenia wynika, że rodzice przeważnie zgadzają się maksymalnie na 3 wstrzyknięcia w czasie jednej wizyty. Niemowlęta wytrzymują znacznie więcej.

Szczepionki „zabite”, do których należą wszystkie wymienione w pytaniu poza rotawirusami, można zasadniczo podawać w dowolnym terminie – czyli każdy termin podania szczepionki jest dobry. Podobnie każdy termin podania 1. dawki szczepionki przeciwko meningokokom jest dobry (tj. razem z Infanrix Hexa albo z zachowaniem dowolnego odstępu). Odstęp między szczepionkami „zabitymi” i „żywymi” (tu: szczepienie przeciwko rotawirusom) także jest dowolny. W celu uporządkowania harmonogramu szczepień opracowano Program Szczepień Ochronnych na 2012 rok i jego starajmy się przestrzegać.

Podsumowanie. Ze „zdrowotnego” punktu widzenia nic się nie stało; dziecko nie zachorowało na chorobę, przeciwko której się je szczepi, kolejną dawkę Infanrix Hexa można bez jakichkolwiek niekorzystnych następstw podać później. Do wyjaśnienia pozostaje przyczyna opisanego opóźnienia.
Tabela. Skrócony kalendarz szczepień według Programu Szczepień Ochronnych na 2012 r.
Wiek dziecka Szczepienia obowiązkowe Szczepienia zalecane
Po urodzeniu WZW B, TBC
2. mż. WZW B, DTPw, Hib DTPa, ROTA, pneumokoki, meningokoki
3.-4. mż. DTPw, IPV, Hib DTPa, ROTA, pneumokoki, meningokoki
5. mż. DTPw, IPV, Hib DTPa, ROTA, pneumokoki, meningokoki
6.-7. mż. WZW B grypa
13.-14. mż. MMR ospa wietrzna
16.-18. mż. DTPw, IPV, Hib DTPa (zamiast DTPw), pneumokoki, meningokoki, grypa
6. rż. DTPa, OPV
10. rż. MMR WZW A
11. rż. lub 12. rż. (dziewczynki) MMR HPV
14. rż. WZW B (3 dawki: 0, 1, 6 - dzieci nieszczepione), Td HPV (dzieci wcześniej nieszczepione), dTap
19. rż. Td HPV (dzieci wcześniej nieszczepione), dTap
Skróty: dTap – tężec, błonica i krztusiec z komponentą bezkomórkową, ze zmniejszoną ilością anatoksyny błoniczej (dla nastolatków i dorosłych), DTaP – tężec, błonica i krztusiec z komponentą bezkomórkową, DTPw – tężec, błonica i krztusiec z komponentą całokomórkową, Hib – Haemophilus influenzae typu b, HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, MMR – odra, świnka i różyczka, ROTA – rotawirusy (2 lub 3 dawki w zależności od wytwórcy szczepionki), TBC – gruźlicy, Td – tężec i błonica ze zmniejszoną ilością anatoksyny błoniczej, WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post