Olsztyn/ Kolejny wszczep stymulatora, lekarze zadowoleni z efektów
Lekarze z Olsztyna wszczepili kolejnemu pacjentowi stymulator, który ma pomóc w wybudzeniu go ze śpiączki. Specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego są zadowoleni z efektów przeprowadzonych dotąd zabiegów, u trzech pacjentów poprawę nazywają "spektakularną".
We wtorek zespół neurochirurgów z olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego pod kierownictwem prof. Wojciecha Maksymowicza wszczepił stymulator Tomaszowi, który zapadł w śpiączkę po niedotlenieniu. Pierwotnie lekarze planowali wszczepienie stymulatora jeszcze jednemu choremu, ale pogorszyły się wyniki wykonanych tuż przed operacją badań i to go wykluczyło z zabiegu.
W poniedziałek ten sam zespół lekarzy wszczepił stymulatory innym dwóm chorym w śpiączkach. Prof. Maksymowicz podkreślał, że wszyscy pacjenci, którzy w poniedziałek i wtorek otrzymali wszczepy, są w stanie minimalnej świadomości. Olsztyńscy lekarze wcześniej wszczepili stymulatory siedmiu pacjentom, którzy teraz są regularnie badani. Lekarze są zadowoleni z rezultatów zabiegów.
"U 3 osób widać wyraźną poprawę stanu świadomości, my nazywamy to spektakularną poprawą. Jeden z pacjentów zaczął mówić, a dwie pozostałe osoby wróciły do kontaktu i są przytomne, ale uszkodzenia, jakich doznali, np. nie pozwalają im mówić. Ten powrót do procesu mówienia będzie trwał dłużej lub będzie z tym kłopot, bo ogniskowe uszkodzenie mózgu powoduje, że trudno jest wrócić do mówienia. Ale to są osoby przytomne w tej chwili" - ocenił prof. Maksymowicz.
Pierwszą osobą, której lekarze z Olsztyna wszczepili stymulator, była Aleksandra Janczarska, córka Ewy Błaszczyk. Prof. Maksymowicz przyznał, że jest pozytywnie zaskoczony postępami Oli. "Jest to osoba, która zrobiła bardzo duży postęp, nie do końca zakładałem, że to jest możliwe. (...) Ola nie była w stanie spełniać poleceń, a teraz zaczyna to robić, to spora różnica w reaktywności, pozwala na to, że się ze światem zewnętrznym kontaktuje. Ona wcześniej żywo reagowała na otoczenie, a teraz przygląda się, fiksuje wzrok. Lewa jej ręka była tak spastyczna, że nie mogła nią poruszać, a teraz jak się poprosi, by nią poruszyła, to ona wykonuje takie polecenie" - przyznał prof. Maksymowicz.
U dwóch kolejnych osób lekarze zauważają poprawę w badaniach klinicznych, ale - jak ocenili - nie jest ona tak widoczna dla otoczenia, jak w innych przypadkach.
U jednej z pacjentek, żywej, wiercącej się osoby, neurochirurdzy w najbliższym czasie będą musieli powtórzyć zabieg, ponieważ wszczepiona jej elektroda się przemieszcza. "W najbliższych tygodniach założymy jej nową, taką, którą przyszyjemy do opony rdzenia, żeby nie mogła się przesuwać" - przyznał prof. Maksymowicz i zapewnił, że tego rodzaju sytuacje są znane specjalistom i wielokrotnie notowane.
Neurochirurdzy z Olsztyna chcą w tym roku przeprowadzić w sumie 15 wszczepów stymulatorów chorym w śpiączkach - na tyle zabiegów wydała zgodę komisja bioetyczna. Na razie jednak nie ma pieniędzy na zakup stymulatorów, które kupuje fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?". Aby zebrać wystarczającą ilość środków, zorganizowano koncert charytatywny, który odbędzie się w przyszły poniedziałek w olsztyńskim teatrze.
Prof. Maksymowicz podkreślił, że wszczepianie stymulatorów chorym w śpiączkach to program badawczy, z którego pierwsze wnioski naukowcy z Olsztyna zamierzają przedstawić w czerwcu przyszłego roku na Światowym Kongresie Neuromodulacji w Edynburgu. Lekarze z Olsztyna planują tam dwa wystąpienia.
Do niedawna stymulatory chorym w śpiączkach wszczepiano w Japonii, tamtejszy specjalista prof. Isao Morita zapoznał z nią polskich specjalistów, którzy dotąd wszczepiali stymulatory, ale w przypadku innych schorzeń. (PAP)
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Olsztyn/ Kolejny wszczep stymulatora, lekarze zadowoleni z e
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
Czy jesteśmy zadowoleni z opieki medycznej?
autor: admin. med. » 5 sie 2016, o 09:56 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1107 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
5 sie 2016, o 09:56
-
-
-
Zespół pustego nosa - wszczep w ścianę boczną
autor: Asystentka » 19 lut 2017, o 11:09 » w Laryngologia - Otorynolaryngologia - 0 Odpowiedzi
- 1556 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
19 lut 2017, o 11:09
-
-
-
Wszczepienie bezprzewodowego stymulatora kory wzrokowej
autor: Asystentka » 29 lis 2016, o 10:19 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 819 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
29 lis 2016, o 10:19
-
-
-
Zabieg wszczepienia stymulatora serca nowej generacji
autor: admin. med. » 5 cze 2016, o 12:38 » w Kardiologia, Hipertensjologia, Angiologia - 0 Odpowiedzi
- 1149 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
5 cze 2016, o 12:38
-
-
-
Olsztyn: w USK powstanie 'Budzik dla dorosłych'
autor: admin. med. » 26 kwie 2016, o 09:29 » w Co ciekawego w świecie służby zdrowia - 0 Odpowiedzi
- 1112 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
26 kwie 2016, o 09:29
-