Onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz

Post autor: admin. med. »

Innowacyjny system do kompleksowej analizy badania służącego do diagnostyki nowotworów – obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym – powstaje w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Celem projektu badawczo-rozwojowego jest stworzenie produktu, który zostanie wdrożony w codziennej praktyce klinicznej dla poprawienia skuteczności diagnozy, a co za tym idzie – również leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Projekt o budżecie w wysokości 19 mln zł uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 9 mln zł.

„Już widzimy to, czego nie widać, ale mamy nadzieję zobaczyć jeszcze więcej. Diagnoza będzie szybsza, dokładniejsza i mam nadzieję, że lepsza” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach lekarz radiolog Łukasz Zarudzki z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

„Spodziewam się, że dzięki temu projektowi uda nam się uniknąć błędów (...) Będzie mniej znaków zapytania, będziemy pewniejsi w tym, jaką diagnozę stawiamy, dzięki temu, że dane będziemy mieli łatwiej podane, w bardziej skompresowany sposób” – dodał.

Obrazowanie dynamiczne polega na skanowaniu wybranego obszaru ciała. Można je podzielić na dwie części – pierwszą wykonuje się bez użycia środka kontrastowego, następnie, w trakcie skanowania, podaje się ten środek i bada dynamikę jego przepływu. Porównując obrazy w trakcie podania środka kontrastowego z obrazami przed jego podaniem, można wyznaczyć biomarkery.

W literaturze wykazano, że biomarkery wyekstrahowane z badań dynamicznych po wzmocnieniu kontrastowym są skorelowane z procesami fizjologicznymi i molekularnymi. Biomarkery te mogą zostać wykorzystane do analizy charakterystyki i etapu zaawansowania nowotworu, umożliwiając ocenę ryzyka u pacjentów z chorobą nowotworową.

System będzie wyposażony m.in. w nowatorskie algorytmy segmentacji obrazów, rejestracji obrazów czy uczenia maszynowego. „W ocenie tego materiału planujemy np. zastosować algorytm uczenia maszynowego, który jest w stanie polepszać jakość swojego działania na podstawie doświadczeń, które już zostały zgromadzone. To jest stosowane w pracach naukowych, widać, że ma to duży potencjał” – wyjaśniał specjalista ds. algorytmów Jakub Nalepa z firmy Future Processing, która razem z Centrum Onkologii tworzy system.

Centrum Onkologii w Gliwicach to jedna z czołowych placówek onkologicznych w kraju. Rocznie w szpitalu tym leczy się 35 tys. chorych, lekarze udzielają też ponad 175 tys. konsultacji w poradniach. Future Processing to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne tworzące specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby handlu, przemysłu i usług. Firma powstała w 2000 r. i ma wyłącznie polski kapitał, zatrudnia ponad 700 osób.

Ośrodek będzie także wspierać kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów wśród lekarzy, którym udział w badaniach pozwala tworzyć ekspertyzę na skalę światową oraz współtworzyć publikacje naukowe w renomowanych czasopismach.

Nowo powstały ośrodek będzie także szansą dla pacjentów, zwłaszcza tych, którzy wykorzystali już wszystkie możliwości terapeutyczne. Uczestnictwo w badaniu
i dostęp do najnowocześniejszych terapii, niefinansowanych jeszcze ze środków publicznych, jest dla wielu chorych jedyną szansą na otrzymanie leczenia.

W Centrum Naukowo-Przemysłowym prowadzone będą badania kliniczne fazy I-II, badania kliniczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków biopodobnych oraz biorównoważnych, czy wymagające ścisłego monitorowania badania farmakokinetykinetyczne i farmakodynamiczne. Do aktywności Centrum należeć będzie także organizowanie i prowadzenie konsultacji w celu dostosowania badań naukowych w dziedzinie onkologii do potrzeb praktyki klinicznej oraz wdrażania ich wyników.

Obecnie na terenie Centrum Onkologii–Instytutu trwają prace remontowo-adaptacyjne, finansowane częściowo także przy pomocy środków pozyskanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie prac i początek działalności Centrum Naukowo-Przemysłowego planowane jest na połowę 2017 r.

- Centrum Naukowo-Przemysłowe jest nowym, dotychczas mało wykorzystanym, rodzajem przedsięwzięcia naukowego i wdrożeniowego, które opiera się na sprecyzowanym co do zadań partnerstwie instytucji naukowej i jednostki sektora gospodarczego, dzięki któremu można wyeliminować bariery administracyjne, formalne, logistyczne i organizacyjne utrudniające efektywną współpracę takich jednostek - mówi prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii–Instytutu.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Awatar użytkownika
agnieszka_m
Użytkownicy
Posty: 8
Rejestracja: 3 paź 2016, o 11:23

Re: Onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz

Post autor: agnieszka_m »

Chwilę temu czytałam o tym tutaj - Regulamin portalu. Według mnie to krok w dobrym kierunku, dobrze, że jedna z czołowych placówek onkologicznych w Polsce tak się rozwija i miejmy nadzieję, że pozytywnie wpłynie to na skuteczność leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi, ale też na wcześniejsze i dokładniejsze diagnozowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post