Operacja skrzywionego prącia

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Operacja skrzywionego prącia

Post autor: admin. med. »

skrzywione prącie

Wady zewnętrzne męskich narządów płciowych przyczyniają się do wielu złożonych problemów, które prowadzą do szeregu dysfunkcji. Jednym z aspektów anomalii wyglądu męskiego prącia jest poczucie mniejszej atrakcyjności przez mężczyzn, co w rezultacie prowadzi do wielu zaburzeń w kontaktach międzyludzkich. W związku z powyższym, oprócz potrzeby korekty wad zewnętrznych męskich narządów ze względu na zdrowie fizyczne pacjenta, ujawnia się również silna psychiczna determinacja chorych.


Do wad wrodzonych męskiego prącia związanych z nieprawidłowym jego ukształtowaniem można zaliczyć m.in.: nieprawidłowe ukształtowanie prącia oraz przerost niektórych części prącia.

Jedną z przyczyn powstawania skrzywienia prącia jest nierównomierne wzrastanie ciał jamistych prącia np. nierównomierne wzrastanie cewki moczowej w stosunku do ciał jamistych lub nierównomierne wzrastanie ciał jamistych w stosunku do siebie mogą być przyczyną brzusznego lub grzbietowego zgięcia prącia.
U dzieci można zastosować leczenie farmakologiczne polegające na wcieraniu specjalnego kremu, jednak terapia ta nie przynosi efektów w przypadku dorosłych.
Średni wiek pacjentów zgłaszających się z problemem do lekarza to 22 lata (najczęściej zgłaszają się pacjenci w wieku 16 – 43 lat). Zgłaszają się oni zazwyczaj w okresie dojrzewania, gdyż wtedy rośnie świadomość nieprawidłowego wyglądu prącia.

Korekta skrzywionego prącia wykonywana może być w dwóch etapach lub podczas jednoczasowej operacji. Wybór metody operacyjnej jest ściśle uzależniony od rodzaju wady zewnętrznej i powodów jej powstania. Głównym celem zabiegu jest uzyskanie zadawalającego efektu anatomicznego oraz czynnościowego.

Dzięki operacji przywracany jest prawidłowy i akceptowany przez pacjenta wygląd prącia. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić jego obrzęk, który przy zalecanym układaniu prącia do góry ustępuje samoistnie po 4-5 dniach. Czasami mogą wystąpić zaburzenia w postaci utraty czucia, które samoistnie ustępuje po kilku tygodniach. Rany po operacyjne zwykle goją się bezproblemowo.

W większości przypadków pacjenci zgłaszają zadowolenie z wyników operacji, a świadomość prostego prącia spowodowała znaczną poprawę ich samopoczucia.
Artykuł o charakterze informacyjnym został napisany na podstawie: Perdzyński W., Mikucki J., Lewicki A., Kidawa A., Operacja Nesbita w leczeniu wrodzonych skrzywień prącia, XXXIV Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Kraków, 24 - 26 czerwca, 2004 r.
czasnazmiane.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post