Operacje zeza u dorosłych

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Operacje zeza u dorosłych

Post autor: admin. med. »

Operacje zeza u dorosłych

Operacja zeza u dorosłego pacjenta w porównaniu z zabiegiem zeza u dziecka ma dużo gorsze rokowania co do efektu. Po zabiegu w przypadku oczu niedowidzących może wystąpić zez następczy czyli hyperefekt lub podwójne widzenie. Po zoperowaniu zeza zbieżnego w krótkim czasie może pojawić się zez rozbieżny z powodu braku kontroli ośrodków korowych nad ustawieniem oka niedowidzącego.

Dlatego ostrożnie decyduje się w takich przypadkach o operacji.
Z kolei przy dobrej ostrości wzroku istnieje ryzyko, zwłaszcza w zezie zbieżnym, że po operacji może wystąpić podwójne widzenie. Dzieje się tak, ponieważ mózg przyzwyczajony jest do nieprawidłowej korespondencji nieprawidłowego ustawienia oczu.
Dlatego przed zabiegiem pacjent jest odpowiednio przebadany (próba pryzmatyczna) co w dużym stopniu pozwala przeciwdziałać dwojeniu pooperacyjnemu.
Mimo ryzyka wystąpienia powyższych powikłań wiele osób dorosłych z zezem jest operowanych z dobrym skutkiem.
Leczenie zeza u osób dorosłych jest równie ważne jak u dzieci. Nieporozumieniem jest traktowanie zeza u dorosłych pacjentów tylko jako problem kosmetyczny podczas gdy skuteczne i właściwe leczenie może usunąć uciążliwe i przykre objawy subiektywne i zaburzenia wzroku uniemożliwiające pracę.
Nie należy także lekceważyć wskazań kosmetycznych do leczenia zeza. U młodych ludzi szpecący duży zez bywa przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, a nawet depresji, a więc operacja zeza ze wskazań kosmetycznych może mieć także znaczenie społeczne.
Zabieg operacyjny zeza u osób dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (okołogałkowym) lub ogólnym.
Na 6 godzin przed zabiegiem pacjent pozostaje na czczo (nie je i nie pije). Pacjent przebywa w ośrodku kilka godzin po czym wraca do domu z zaleceniem stosowania kropli i kontroli okulistycznej w ośrodku na drugi dzień.
Gojenie się rany pooperacyjnej trwa od 3 do 5 tygodni w tym czasie znika zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post