Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych

Post autor: admin. med. »

Usunięcie całkowicie wyrzniętego zęba mądrości nie różni się zasadniczo od każdej innej ekstrakcji zęba, jest jednak trudniejsze i wymaga większego doświadczenia ze strony stomatologa ze względu na dalekie położenie zęba. Ząb taki usuwa się poprzez chwycenie go kleszczami chirurgicznymi, które wytwarzają odpowiednią dźwignię.
ZĘBY ZATRZYMANE WYMAGAJĄ DŁUTOWANIA
zatrzymany-zab.jpg
zatrzymany-zab.jpg (11.69 KiB) Przejrzano 1454 razy
nnego postępowania wymagają natomiast ósemki zatrzymane w kości. Korona takiego zęba jest częściowo lub całkowicie przykryta tkanką kostną. Aby usunąć ząb, należy najpierw zrobić do niego dostęp. Operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, w mowie potocznej znane również jako dłutowanie ósemki, polega na nacięciu i odsłonięciu dziąsła w okolicy usuwanego zęba. Następnie chirurg stomatolog przy pomocy wiertła chirurgicznego zdejmuje blaszkę kostną zapewniając właściwy dostęp do zęba. Rzadko, jedynie w prostszych przypadkach, możliwe jest usunięcie ósemki w całości, częściej jest ona dzielona na mniejsze fragmenty i usuwana w częściach. Na koniec rana poekstrakcyjna jest zaszywana, a pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe. Po 7 dniach szwy są zdejmowane.

CZY DŁUTOWANIE ÓSEMKI BOLI
Zabieg operacyjnego usunięcia ósemki odbydwa się w znieczuleniu miejscowym, jest zatem całkowicie bezbolesny. Pacjent odczuwa jedynie dyskomfort związany z uczuciem ucisku, rozpierania, nie jest to jednak ból, co należy podkreślić z całą stanowczością. Zazwyczaj nieprzyjemnie odbierane są również wibracje towarzyszące pracy wiertła chirurgicznego.

Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 45 minut, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu (stopnia zatrzymania ósemki).

Wszystkie zabiegi dłutowania ósemek w Klinice Stomatologicznej ANIDENT przeprowadza specjalista chirurgii stomatologicznej z dużym doświadczeniem, co przekłada się na krótszy czas zabiegu i mniej dolegliwości pozabiegowych.
PIERWSZE DNI PO ZABIEGU
Dolegliwości bólowe pojawiają się w kilka godzin po zabiegu, w momencie ustąpienia znieczulenia. W tym czasie może pojawić się również obrzęk okolicy pozabiegowej, który może utrzymywać się do kilku dni. Wystąpienie obrzęku, jego zakres i czas trwania zależą przede wszystkim od zakresu zabiegu, w pewnym stopniu są również warunkowane osobniczo. Spożywanie posiłków może być utrudnione. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego z tytułu niedyspozycji po zabiegu, pozostaje to do decyzji chirurga stomatologicznego, który przeprowadził zabieg.

Kiedy istnieją ku temu wskazania, na przykład po usunięciu ósemki częściowo zatrzymanej z przewlekłym stanem zapalnym, chirurg stomatologiczny przepisuje antybiotyk, który należy przyjmować według zaleceń, najczęściej do kilku dni po zabiegu.
ZDJĘCIE SZWÓW
Po siedmiu dniach następuje zdjęcie szwów. Jest to krótka i bezbolesna wizyta, dająca jednocześnie chirurgowi możliwość kontroli procesu gojenia rany poekstrakcyjnej. Zdjęcie szwów po zabiegach wykonywanych w naszej klinice jest bezpłatne.

Zobacz również:

Podstawowe informacje o ósemkach, potocznie zwanych zębami mądrości
Kiedy powinno się usuwać ósemki
Zęby mądrości i związane z nimi zabiegi w pytaniach i odpowiedziach
Zalecenia po usunięciu zęba i po zabiegu dłutowania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post