Opieka medyczna nad seniorami niewydolna

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Opieka medyczna nad seniorami niewydolna

Post autor: admin. med. »

System opieki zdrowotnej nad osobami starszymi jest niewydolny – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, do których seniorzy trafiają w pierwszej kolejności – brakuje wiedzy z zakresu geriatrii. Nie są też zainteresowani kursami doszkalającymi.

Rzecznik Praw Obywatelskich w oficjalnym wystąpieniu do ministra zdrowia skrytykował funkcjonowanie opieki medycznej nad osobami starszymi. Przede wszystkim wskazał na brak wystarczającej liczby lekarzy geriatrów, niedostosowany do rzeczywistych potrzeb sposób rozliczania świadczeń przez NFZ, zbyt małą liczbę łóżek geriatrycznych oraz wydłużające się kolejki do lekarzy.

Zdaniem RPO, konieczne jest dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do zmian demograficznych. Starzejący się obywatele, bez realnego dostępu do właściwej opieki narażeni są na utratę autonomii i godności – napisał Rzecznik w wystąpieniu do ministra zdrowia i jednocześnie zwrócił się o przekazanie informacji na temat planowanych działań resortu zdrowia w kwestii opieki medycznej nad seniorami.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli „Opieka medyczna nad osobami w wieku podeszłym” z marca 2015 r. wynika, że w Polsce nie ma kompleksowego systemu geriatrycznej opieki medycznej nad osobami starszymi. Geriatria nadal należy do specjalizacji niszowych, pomimo że została zaliczona do priorytetowych dziedzin medycyny. Liczba specjalistów w dziedzinie geriatrii jest dalece niewystarczająca i znacznie odbiega od standardów europejskich.

Z powodu braku systemu i adekwatnego finansowania geriatrii, nie wszyscy lekarze geriatrzy pracują w swojej specjalności. Lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, do których w pierwszej kolejności trafiają osoby starsze, brakuje wiedzy z zakresu opieki geriatrycznej, mimo to przeważnie nie są oni zainteresowani szkoleniami z tej dziedziny – uważa Rzecznik.

System finansowania świadczeń przez NFZ nie jest dostosowany do występującej u osób starszych wielochorobowości. W opinii Rzecznika utrzymanie łóżek przeznaczonych dla pacjentów geriatrycznych jest możliwe tylko przy innych oddziałach szpitalnych.

Konsekwencją nieodpowiedniej liczby lekarzy oraz łóżek i oddziałów szpitalnych jest duże zróżnicowanie dostępu do świadczeń geriatrycznych, a nawet brak w niektórych województwach poradni geriatrycznych. Mimo wzrostu nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku, wzrosła liczba oczekujących i czas oczekiwania na udzielenie świadczenia – czytamy w wystąpieniu RPO.

Przypomnijmy, że sztandarowym projektem rządu dotyczącym osób starszych jest uchwalona niedawno przez Sejm ustawa o bezpłatnych lekach dla seniorów. Do darmowych medykamentów ze specjalnej listy ministra zdrowia, będą miały prawo osoby powyżej 75. roku życia.

Receptę na takie leki będą mogli wypisać tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W ocenie RPO nie mają oni jednak dostatecznej wiedzy z zakresu geriatrii. Na to, aby receptę na te leki mogli wystawiać także lekarze geriatrzy nie zgodził się najpierw resort zdrowia konsultując projekt ustawy, a potem Sejm odrzucając większość zgłoszonych poprawek.

Wydłużenie życia Polaków w zdrowiu, poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, to cele strategiczne Narodowego Programu Zdrowia. Niestety mimo trwających od wielu miesięcy prac nad jego projektem, nie jest jeszcze gotowy.

Źródło: rpo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post