Opieka nad osobami w podeszłym wieku. Gdzie szukać pomocy?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Opieka nad osobami w podeszłym wieku. Gdzie szukać pomocy?

Post autor: admin. med. »

Osoby starsze wymagające stałej opieki mogą znaleźć miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, domach pomocy społecznej i prywatnych domach opieki.

Starsza, chora osoba, która nie wymaga leczenia w szpitalu, ale opieki, powinna trafić do zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL). Dotyczy to głównie pacjentów leżących. ZOL-e finansowane są przez NFZ, ale za pobyt płaci także podopieczny - 70 proc. renty lub emerytury. By umieścić seniora w zakładzie, trzeba mieć m.in. skierowanie lekarskie do pobytu.

Inne miejsce opieki dla osób starszych to domy pomocy społecznej (DPS). Są DPS-y dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych somatycznie, chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie lub fizycznie, uzależnionych od alkoholu.

DPS-y są utrzymywane przez samorządy. By dostać się do DPS-u, trzeba złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej. Potrzebny jest też dokument o wysokości dochodu. Dodatkowo pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy. Za pobyt w DPS-ie podopieczny płaci nie więcej niż 70 proc. swojego dochodu. Resztę pokrywa rodzina lub gmina.

Całodobową opiekę nad seniorami zapewniają także DPS-y niepubliczne i prywatne domy opieki. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj pobytu, sami pokrywamy wszystkie koszty.

Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę prowadzi wojewoda. Warto z tych danych korzystać ze względu przydatne informacje o placówkach i potwierdzenie ich legalności - niektóre działają bez wpisu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post