Opioidy w nienowotworowym bólu przewlekłym: nowe wytyczne ka

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Opioidy w nienowotworowym bólu przewlekłym: nowe wytyczne ka

Post autor: Asystentka »

Opioidy w nienowotworowym bólu przewlekłym: nowe wytyczne kanadyjskie
Kanadyjskim lekarzom doradza się przepisywanie opioidów pacjentom z bólem przewlekłym nie związanym z nowotworem tylko w ostateczności. Właśnie ukazały się nowe zalecenia w tym zakresie.
Nowe wytyczne koncentrują się na redukcji bólu i obejmują dowody opublikowane od 2010 roku, kiedy zostały opracowane ostatnie rekomendacje. Według danych, Kanadyjczycy są drugim pod względem częstości wykorzystywania opioidów społeczeństwem świata a odsetek recept na te leki oraz odsetek hospitalizacji z powodu opioidów gwałtownie rośnie.

Nowe wytyczne zostały opracowane zgodnie z systemem stopniowania, rekomendacji, rozwoju i oceny GRADE przez 4 osoby z komitetu sterującego we współpracy z ekspertami. Grupa dokonała systematycznego przeglądu dowodów, w tym oceny ryzyka i opracowała 3 kategorie wytycznych: rekomendacje wspierane przez dowody z randomizowanych badan klinicznych i badan obserwacyjnych, zasady dobrej praktyki oparte na dowodach pośrednich oraz wytyczne ekspertów.

Finalny dokument zawiera 10 rekomendacji, w tym siedem dotyczących redukcji bólu. Wytyczne podkreślają 5 rekomendacji, w tym ta dotyczącą maksymalizacji terapii nieopioidowej. Wytyczne również rekomendują przeprowadzenie próby leczenia opioidami pacjentów z nienowotworowym bólem przewlekłym, którzy nie wykazywali nietolerancji na daną substancję obecnie lub w przeszłości lub też nie mieli schorzeń psychicznych oraz tych, którzy mieli problem bólu mimo optymalizacji terapii nieopioidowej. Wytyczne silnie podkreślają, że początkowa dawka opioidów nie powinna przekroczyć 90 mg ekwiwalentu morfiny MED., a nawet 50 mg ekwiwalentu, choć przyznają, że nie wszyscy chorzy zgodzą się zaakceptować niższą dawkę. Wytyczne rekomendują dla chorych przyjmujących 90 mg MED lub więcej, ograniczenie opioidów do najniższej efektywnej dawki i bardziej rekomendowane jest przerwanie terapii niż jej kontynuacja na obecnej dawce.
źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post