Opryszczka Narządów Płciowych

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Opryszczka Narządów Płciowych

Post autor: Asystentka »

Opryszczka narządów płciowych nie powinna Ci spędzać snu z powiek. Zwalcz nieestetyczne jej oznaki skutecznymi lekami antywirusowymi.

Opryszczka narządów płciowych dotyka zarówno kobiety, jak również mężczyzn. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa, który przenosi się drogą płciową. Wirus umiejscawia się w okolicach narządów płciowych, w tym miejscu pojawiają się pęcherze, owrzodzenia czy nawet otwarte rany. W 2010 roku zgłoszono zaledwie 139 zachorowań na opryszczkę, co wskazuje na wyraźną poprawę społecznej świadomości ponieważ rok wcześniej tych zachorowań było aż 630 przypadków. Inna zupełnie sprawa, że o wiele mniej wykonuje się teraz badań pod kątem chorób wenerycznych. W 2010 wykonany zaledwie 2 % badań w porównaniu z rokiem 2000. Dodatkowo coraz częściej lekarze nie zgłaszają tych zachorowań do centralnego rejestru.

Nie ma jak dotychczas skutecznego środka walki z opryszczką. Dostępne środki łagodzą jedynie widoczne zmiany, nie niszcząc samego wirusa. To dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunków, tym bardziej, gdy nie mamy stałego partnera. Leczyć objawy opryszczki można poprzez stosowanie leków : Aciclovir, Valtrex, Famvir. Odpowiednia wirusoterapia pozwala na utrzymywanie wirusa latami w stadium utajnionym.

heviran na opryszczkę narządów płciowychHeviran (acyklovir)
Lek Heviran zwalcza objawy opryszczki narządów płciowych, opryszczki na twarzy oraz półpaśca. Przyśpiesza również gojenie się ran, oraz pęcherzy. Heviran nie tylko leczy ogniska chorobowe, ale również może być stosowany prewencyjnie u osób, które są nosicielami wirusa, zmniejszając ryzyko nawrotu choroby.

valtrex w leczeniu opryszczki narządów płciowychValtrex
Lek Valtrex stosuje się z powodzeniem w leczeniu objawów opryszczki narządów płciowych jak również w przypadku półpaśca czy też opryszczki twarzy. Kuracja sprawia, że objawy mogą ustąpić nawet w ciągu 24 godzin. Lek można stosować do leczenia objawów, jak również profilaktycznie, w celu eliminacji nawracających nieestetycznych zmian skórnych.

Famvir
famvir w leczeniu opryszczki narządów płciowychTo najskuteczniejszy a przy tym najsilniejszy lek na opryszczkę. Pomaga zarówno na opryszczkę na twarzy, półpaśca, opryszczkę narządów płciowych. Najlepsze efekty lecznicze w związku z przyjmowaniem leku Famvir uzyskuje się w ciągu 24h od pojawienia się ogniska choroby. Famvir może być przyjmowany jako lek profilaktyczny przeciwko opryszczce na twarzy oraz narządów płciowych
W jaki sposób można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Za opryszczkę odpowiada wirus HSV -2, czyli herpes simplex, który przedostaje się do organizmu w czasie stosunku płciowego. Jednak wirus można zostać przekazany również przez dotyk, kontakt z zakażoną skóra. Wiele danych wskazuje na to, że częściej to mężczyźni zarażają kobiety, niż odwrotnie.
Blisko 90% zarażonych osób nie ma objawów lub ich nie rozpoznaje to niestety sprzyja nieświadomemu zarażaniu kolejnych osób. Osoby zarażone przenoszą wirusa na innych, nawet jeżeli u nich wirus wydaje się być nieaktywny.
Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Objawy opryszczki pojawiają się już w 3 do 7 dni od kontaktu cielesnego z zakażoną osobą. Objawy choroby to niewielkie pęcherzyki lub owrzodzenia w okolicach narządów płciowych. Zmiany mają średnio od 1 do 3 mm. Czasem są to grupy pęcherzy, pękające rany. Pęcherze nie sprawiają zarażonej osobie żadnego dyskomfortu.
Co może doprowadzić do nawrotu objawów opryszczki?

Objawy takie jak owrzodzenia czy inne, ustąpić mogą po kilku tygodniach jednak sam wirus pozostaje w organizmie. To sprawia, że w wielu przypadkach objawy powracają, zazwyczaj po 3 do 12 miesiącach, zazwyczaj zmiany powstają w tych samych miejscach. Im ostrzejszy miały charakter pierwsze objawy infekcji HSV, tym większa pewność, że objawy powrócą. Z reguły, każdy nawrót choroby jest łagodniejszy. Trwają one od 3 dni do 2 tygodni. Nawrotom objawów sprzyja stres, uszkodzenia skóry, ciąża czy inne choroby. Nawroty choroby głównie łączone są z obniżoną odpornością. Często dotykają osób, które mają niedobór witaminy z grupy B a także tych, które żyją w ciągłym stresie.

Osoby, które zostały zarażone wirusem opryszczki, już zawsze będą jego nosicielami. W większości przypadków wirus pozostaje w stadium utajenia. Trudno stwierdzić, jakie czynniki prowadzą do remisji choroby. Bardzo możliwe, że wirus uaktywnia się w czasie stresu, przemęczenia, nadużywania alkoholu, opalania narządów płciowych.
Jak można zapobiec opryszczce narządów płciowych?

Uchronić się przed opryszczką można w taki sam sposób, jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową. Podstawą jest abstynencja seksualna, lub stały związek, połączony z kontaktami seksualnymi wyłącznie z jednym partnerem. Ważne, by partner wcześniej został przebadany na obecność wirusa i został on u niego wykluczony.

Samo stosowanie prezerwatyw nie chroni przed zakażeniem wirusem HSV. Owszem, prezerwatywa zmniejsza ryzyko, lecz jedynie wtedy, gdy zakrywa miejsce zakażone lub też, gdy okrywa ona miejsce, narażone na infekcję. Jednak prezerwatywa może nie pokrywać całości zainfekowanych miejsc, nie jest więc środkiem, który zapobiega zakażeniom wirusem HSV.
Opryszczka narządów płciowych u kobiety w ciąży – zagrożenia

Ujawnienie się opryszczki u kobiety w ciąży, tuż przed terminem porodu, jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. W ten sposób chroni się dziecko przed zakażeniem w trakcie porodu. Jest to bowiem infekcja niebezpieczna dla noworodka. Prowadzić bowiem może do zmian w centralnym układzie nerwowym dziecka. Wirus, który dostanie się do organizmu, zagnieżdża się w zwojach nerwowych i pozostaje tam w postaci uśpionej.

Największym zagrożeniem jest zarażenie się kobiety opryszczką przed terminem porodu. Pierwsze objawy po zakażeniu mają bardzo ostry przebieg a jeśli kobieta przekaże wirusa dziecko w trakcie porodu, może to doprowadzić nawet do śmierci dziecka.
Karmienie piersią przez kobiety z opryszczką narządów płciowych

Jeżeli zmiany chorobowe nie występują na piersiach, kobieta może karmić dziecko w sposób naturalny. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności (mycie rąk!), ponieważ jeżeli noworodek zarazi się opryszczką może mieć ona u niego ostry przebieg. Środki ostrożności dotyczą wszystkich członków rodziny, którzy zbliżają się do dziecka. Zmiany skórne umiejscowione w innych miejscach, niż narządy płciowe, również mogą być źródłem zarażenia. W okresie laktacji można stosować acyklowir, który jest bezpiecznym środkiem dla dziecka.
Praktyczne porady dla osób zarażonych opryszczką narządów płciowych

Objawy, które towarzyszą zarażeniu HSV, można złagodzić domowymi sposobami :

paracetamol (lek przeciwbólowy)
noszenie przewiewnej bielizny bawełnianej
okłady z lodu na zmienione okolicę (woreczek z lodem owinięty w ręcznik)
wysuszanie za pomocą suszarki do włosów (bieg 1) zmian najbardziej dolegliwych lub trudno dostępnych
w przypadku bolesnego oddawania moczu mikcja w ciepłej wodzie lub polewanie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą.

Opryszczka narządów płciowych – najczęstsze pytania (FAQ)

Jak można uniknąć zakażenia partnera?

Do zakażenia dochodzi głównie podczas aktywnej fazy choroby, tj wtedy, gdy na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych są świeże zmiany. Bezwzględnie należy wtedy unikać kontaktów płciowych a także rozpocząć leczenie antywirusowe. Zarażać mogą jednak również Ci, u których nie występują widoczne zmiany chorobowe. Dlatego powinno stosować się prezerwatywę, które zmniejsza ryzyko, szczególnie w kontaktach z nowymi partnerami.

W jaki sposób można się zarazić opryszczką genitalną?

Opryszczką genitalną czyli wirusem HSV-2 dochodzi, gdy rozpoczyna się życie seksualne. W równym stopniu zagrożeni nią są i mężczyźni, i kobiety, chociaż u kobiet do zakażenia dochodzi około 45% częściej. Najwięcej przypadków zarażenia notuje się u osób w wieku 15-30 lat. Ma to związek ze wzmożoną aktywnością seksualną. W wielu przypadkach zakażenie nie jest w ogóle diagnozowane, lub diagnozowane jest mylnie, z powodu niespecyficznych objawów.

Jak często mogą występować nawroty opryszczki narządów płciowych?

Opryszczka ma tendencję do nawrotów. Mogą one następować co 4 do 6 miesięcy lub nawet co 2 -3 tygodnie. Nawroty występują głównie wtedy, gdy pierwsze objawy po zarażeniu miały bardzo ostry przebieg. Jednak każdy nawrót zmian chorobowych ma łagodniejszy przebieg.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Pierwsze objawy to obrzęk, pieczenie oraz swędzenie, dopiero w kolejnym etapie na zaczerwienionej skórze pojawiają się małe pęcherzyki wypełnione przezroczystą mazią. Pęcherzyki pękają, prowadząc do powstawania nadżerek lub strupków. Zmiany pojawiające się na narządach płciowych wywołują spory ból, może również pojawić się problem podczas oddawania moczu. Zmiany często przenoszą się na uda i pośladki.

Co powoduje opryszczkę narządów płciowych?

Za opryszczkę narządów płciowych odpowiada ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę wargową. Wirus opryszczki wargowej oznacza się jako HSV-1 a wirus opryszczki narządów płciowych jako HSV-2. Oba typy wirusa są podobne do siebie w 70%. Opryszczkę narządów płciowych w 90% wywołuje HSV-2 lecz za 10 % objawów odpowiada HSV-1. Kobiety zarażają się częściej.
Czy można kupić lek na opryszczkę narządów płciowych przez internet?

Leki skuteczne w zwalczaniu opryszczki można kupić przez internet jednak wcześniej konieczna jest konsultacja lekarska przeprowadzana online. Pacjent wypełnia formularz, który jest podstawą do wystawienia recepty. Recepta jest realizowana za pośrednictwem apteki internetowej. Dostawa leku następuje zazwyczaj w 24 max 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post