Ortodoncja w leczeniu wad zgryzu

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Ortodoncja w leczeniu wad zgryzu

Post autor: admin. med. »

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, czyli ustawianiem zębów w prawidłowym zwarciu. Zadaniem ortodonty jest kontrola prawidłowości rozwoju narządu żucia. Rozwój człowieka dzieli się na kilka etapów. W trakcie wzrostu nasz organizm ulega licznym zmianom, również nasza szczęka i żuchwa zmieniają się.
Jeśli jakiś etap rozwoju zostanie przez nas przeoczony lub zaniedbany, wtedy wskazana jest ingerencja ortodonty, który potrafi przywrócić częściowo lub całkowicie prawidłową funkcję narządu żucia u pacjentów w różnym wieku. Bardzo ważną rolę odgrywa tu profilaktyka, która pomaga we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości.

Aparaty ortodontyczne to "urządzenia", które służą lekarzowi do osiągnięcia zamierzonego celu jakim jest korekta wady zgryzu. Mogą to być systemy bardzo proste - aparaty zdejmowane, lub też bardziej skomplikowane aparaty stałe. Należy tu podkreślić, iż o efekcie końcowym leczenie nie decyduje w żadnym wypadku rodzaj aparatu oraz jego budowa, ale właściwa diagnoza postawiona przez lekarza. Często prosty, zdejmowany aparat odpowiednio dopasowany i w porę zastosowany, może przynieść więcej korzyści pacjentowi niż skomplikowany aparat stały, wprowadzony do leczenia zbyt późno. W naszej klinice oferujemy Państwu poniższe systemy leczenia:


1. Aparaty zdejmowane
Głównie stosowane u dzieci. Nie są zbyt drogie co wcale nie pomniejsza ich wartości i sprawności leczniczej. Zastosowane w odpowiednim momencie, odpowiednio dopasowane do wady mogą dać doskonałe rezultaty. Wymagają jednak dyscypliny i zaangażowania ze strony pacjenta oraz postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza. Krótkotrwałe noszenie aparatu np. tylko w nocy zazwyczaj nie daje pożądanych wyników, konieczne jest noszenie aparatu również w ciągu dnia - im dłużej i częściej tym lepiej. Wiadomo, że nie każdy pacjent jest w stanie sprostać takiemu wyzwaniu, skutkiem tego są często niezadowalające wyniki leczenia wynikające z braku samodyscypliny i niestosowania się do zaleceń lekarza.

2. Aparaty stałe
To przełom w leczeniu wad zgryzu. Przyklejane bezpośrednio na zęby pacjenta, działają 24 godziny na dobę. Złożona budowa daje szerokie możliwości bardzo precyzyjnego przemieszczania i ustawiania zębów. Pacjent dostaje do wyboru w zależności od preferencji aparat z "zamkami" metalowymi lub kosmetycznymi, w którym "zamki" są prawie niewidoczne po przyklejeniu ich na koronę zęba. Dysponujemy także nowoczesnym systemem aparatów ortodontycznych bezligaturowych.

W trudnych przypadkach ortodontycznych stosujemy zabiegi chirurgiczne w tym także implanty ortodontyczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post