Orzeczenia sądów lekarskich powinny być jawne

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Orzeczenia sądów lekarskich powinny być jawne

Post autor: Asystentka »

Andrzej Cisło, wiceprezes ORL w Poznaniu, zgłosił postulat rozpoczęcia publikacji orzeczeń sądów lekarskich.


Jak zaznacza Andrzej Cisło, system publikacji orzeczeń sądowych od dawna funkcjonuje w sądownictwie powszechnym. Podkreśla, że jego propozycja jest ściśle związana z odpowiedzialnością zawodową sprawowaną przez sądownictwo lekarskie.
Potrzebę wprowadzenia tego systemu argumentuje też tym, że sprawy sądowe są coraz trudniejsze. Wraz ze stopniem złożoności procedur medycznych i ich kosztownością będzie rosła wartość sporów i szkód.
„Nie da się na dłuższą metę badać linii orzeczniczych sądów lekarskich tylko z wydawanych przez izbę periodyków. Obrońcy obwinionych czy też pokrzywdzonych muszą mieć możliwość prześledzenia toku rozumowania sądów w konkretnych sytuacjach, doboru przez sądy poglądów judykatury” – napisał na swoim blogu wiceprezes ORL w Poznaniu.
Zwraca uwagę również na to, że dostęp do orzecznictwa byłby świetnym materiałem szkoleniowym dla tych, którzy są członkami sądów i rzecznikami, lub tych, którzy myślą o podjęciu tej pracy. W swych orzeczeniach sądy lekarskie interpretują lub nawet udzielają wykładni przepisów Kodeksu etyki lekarskiej. To dobry materiał do prac komisji etyki rad okręgowych.
„Wszystko to powinno służyć ożywieniu dyskusji dotyczącej praw oraz obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów, a także reguł wykonywania zawodu. To, że orzecznictwo sądów powszechnych jest często niezrozumiałe dla przeciętnego uczestnika postępowania (lekarzy nie wyłączając), to już chyba fakt” – alarmuje Andrzej Cisło z ORL w Poznaniu.
źródło: podyplomie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post