Ostra biegunka >7 dni u niemowlęcia a badanie stolca

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Ostra biegunka >7 dni u niemowlęcia a badanie stolca

Post autor: admin. med. »

Czy przedłużanie się ostrej biegunki >7 dni u niemowlęcia stanowi wskazanie do wykonywania badań mikrobiologicznych stolca?
12.09.2016
Pytanie

U 8-miesięcznego dziecka z ostrą biegunką o nieznanej etiologii zaobserwowano, że objawy przedłużają się >7 dni. Czy jest to wskazanie to wykonywania badań mikrobiologicznych stolca? Czy należy zmodyfikować sposób karmienia dziecka?
Odpowiedział

dr n. med. Henryk Szymański
Oddział Pediatryczny Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Zgodnie z definicją zaproponowaną przez ESPGHAN ostra biegunka trwa zwykle krócej niż 7 dni i nie dłużej niż 14 dni, a podstawą jej leczenia powinno być nawadnianie doustne. W świetle obecnie dostępnych danych stosowanie leków wspomagających, antybiotyków czy też zmiana sposobu karmienia ma niewielki wpływ na przebieg ostrej biegunki. Badanie mikrobiologiczne stolca zwykle nie ma zatem wpływu na zmianę sposobu leczenia, a zmiana sposobu karmienia tylko niekiedy przyspiesza ustąpienie objawów, zawsze jest natomiast źródłem dodatkowych kosztów. Należy unikać ruchów pozornych, a dodatkowe działania diagnostyczne i zmiany dotyczące leczenia wykonywać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi można rozważyć przejściowe wprowadzenie mieszanki bezlaktozowej u wybranych dzieci z ostrą biegunką leczonych w warunkach szpitalnych. Wykazano, że takie postępowanie może skrócić czas utrzymywania się objawów o około 18 godzin. Uważam jednak, że u opisanego powyżej dziecka należy spokojnie zaczekać, nie wykonywać żadnych dodatkowych badań i nie zmieniać sposobu karmienia.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post