Ostre zapalenie trzustki - trudności diagnostyczne

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Ostre zapalenie trzustki - trudności diagnostyczne

Post autor: Asystentka »

Opublikowane w ostatnim czasie dane wskazują, że co piąty pacjent hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia trzustki co najmniej raz hospitalizowany był uprzednio z tego samego powodu, przy czym schorzenie to nie zostało wówczas rozpoznane oraz leczone.
Wykazano, iż na 694 pacjentów z rozpoznanym ostrym zapalenie trzustki, 143 (20.6%) było hospitalizowanych uprzednio z tego powodu, bez postawienia trafnej diagnozy oraz leczenia.
Na podstawie zgromadzonych danych stwierdzono, iż w niemal połowie przypadków przyczyną ostrego zapalenia trzustki była kamica żółciowa (46.5%; 322/692). Kamica żółciowa stanowiła również istotną przyczynę powtórnej hospitalizacji - w czasie 6 miesięcy trwania badania - z powodu ostrego zapalenia trzustki (30.3%; 40 spośród 132 przypadków).
Dodatkowo, autorzy zwracają uwagę, iż zaledwie 18.9% pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym kamicą żółciową otrzymało rekomendowane leczenie definitywne (61/322). Ponadto, ponad 1/3 pacjentów (37%; 53/143) nie otrzymała powyższego, definitywnego leczenia w czasie kolejnych hospitalizacji z powodu ostrego zapalenia trzustki.
Autorzy badania zwracają uwagę, iż liczbę rehospitalizacji pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki może znacząco ograniczyć przeprowadzenie zabiegu operacyjnego kamicy żółciowej w czasie dwóch tygodni od hospitalizacji z powodu OZT wywołanego kamicą żółciową.
Co ciekawe, stwierdzono również, iż mimo braku wskazań 20% pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki otrzymało antybiotykoterapię, choć jak informują autorzy postępowanie takie jest nieefektywne na wczesnym etapie choroby i skutkować może rozwojem bakterii wielolekoopornych.

źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post