Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci

Post autor: admin. med. »

Kiedy i gdzie szukać pomocy lekarskiej?
W przypadku wystąpienia objawów ostrego zapalenie ucha środkowego należy zgłosić się do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego. W przypadku:

ciężkiego przebiegu choroby;
braku poprawy po 48-72 godzinnym leczeniu;
jeżeli obraz otoskopowy wskazuje na grożącą samoistną perforację;
w przewlekającym się lub nawracającym OZUŚ;
w rozpoczynających się powikłaniach oraz
we wszystkich przypadkach trudności diagnostycznych;
braku doświadczenia lekarza pierwszego kontaktu.

konieczna jest konsultacja laryngologiczna.

Sprawą zasadniczą dla rozpoznania przyczyny bólu ucha jest dobrze zebrany wywiad. Warto przygotować się do wizyty lekarskiej i odpowiedzieć sobie w domu na kilka ważnych pytań dotyczących czasu, ciągłości, charakteru i intensywności bólu oraz dotyczących okoliczności występowania bólu (np. po pływaniu, po podróży samolotem, podczas infekcji górnych dróg oddechowych).

Podstawą rozpoznania ostrego zapalenia ucha środkowego jest badanie otoskopowe za pomocą wziernika. Badanie otoskopowe powinno być przeprowadzone także po zakończonym leczeniu OZUŚ, ponieważ w około 40% przypadków płyn wysiękowy zalega w jamie bębenkowej do miesiąca od zakończenia leczenia, a w około 10% przypadków jest obserwowany nawet po upływie 3 miesięcy.

Obraz otoskopowy zależy od nasilenia stanu zapalnego. W OZUŚ błona bębenkowa zmienia się z szaroperłowej z refleksem na przekrwioną, a w miarę trwania procesu zapalnego w jamie bębenkowej zbiera się płyn zapalny powodując uwypuklenie błony bębenkowej. Jeśli w odpowiednim czasie nie zostanie wykonane nakłucie błony bębenkowej to pęka ona najczęściej w przypadkowym miejscu pozostawiając trwałe następstwa.

Co można zrobić w warunkach domowych?
Ból ucha, zwłaszcza podczas pierwszej doby choroby, należy leczyć bez względu na decyzję o zastosowaniu antybiotyku przez lekarza. Lekami pierwszego wyboru, skutecznymi w leczeniu bólu ucha są: ibuprofen lub paracetamol. Skuteczność domowych metod walki z bólem ucha (zatykanie otworu słuchowego zewnętrznego, ciepłe lub zimne okłady, rozgrzewanie z użyciem lampy) jak i leków homeopatycznych nie została potwierdzona w prawidłowo przeprowadzonych badaniach klinicznych.

Należy dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu gdzie przebywa dziecko, dbać o drożność nosa, a przede wszystkim czujnie obserwować dziecko, zwłaszcza jeśli odroczono decyzję o antybiotykoterapii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post