Ostrzeżenie przed "tymczasowym tatuażem" czarną henną

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Ostrzeżenie przed "tymczasowym tatuażem" czarną henną

Post autor: admin. med. »

Sanepid ostrzega przed skutkami "tymczasowych tatuaży" czarną henną
Sanepid ostrzega przed skutkami zdrowotnymi korzystania z oferowanej w sezonie letnim w miejscowościach wypoczynkowych usługi tzw. nietrwałego tatuażu malowanego czarną henną na ciele.

- Tatuaż wykonany henną z zasady jest nietrwały, natomiast w przypadku zastosowania nieodpowiedniego barwnika może dojść do pozostawienia trwałego śladu w postaci przebarwień lub blizn - alarmuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Służby sanitarne wyjaśniają, że dzieje się tak gdy wykonujący tatuaże używa tańszego preparatu zawierającego niedozwolony barwnik (parafenylenodiaminy PPD). Jego stosowanie jest dopuszczalne wyłącznie w farbach do włosów, i to jedynie po umieszczeniu odpowiednich ostrzeżeń na wyrobie dotyczących możliwych reakcji alergicznych.

Sanepid zaleca by wykonany tymczasowy tatuaż obserwować i nie doprowadzać do pojawienia się blizn. Za niepokojący objaw uznaje się pojawienie się w obrębie zdobienia zaczerwienienia, świądu, wysypki lub pęcherzy. W przypadku stwierdzenia któregokolwiek z tych objawów należy zgłosić się do lekarza.

- PPD jest alergenem, tak więc opisane odczyny nie muszą się pojawić u wszystkich - pojawią się tylko u osób uczulonych - wyjaśnia sanepid.

Punkty wykonujące malunki henną są znane m.in. z nadmorskich deptaków. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (w ramach ustawowego obowiązku nadzoru nad bezpieczeństwem kosmetyków), podkreśla w swojej informacji, że rodzice muszą wiedzieć o ryzyku takich usług szczególnie dlatego, że oferta wykonywania takich "tatuaży" jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży.

Sanepid informuje, że określenie "czarna henna" nie jest zarezerwowane dla jednego preparatu; nazwa ta stosowana jest w odniesieniu do grupy produktów przeznaczonych do barwienia ciała na czarno. Pierwotnie określano w ten sposób mieszaninę henny oraz indygo, które po zmieszaniu dawały zbliżony do czarnego kolor włosów lub skóry. Barwnik ten (pochodzenia roślinnego) jest jednak stosunkowo drogi, a wykonywane nim tatuaże mniej trwałe i nie tak intensywnie czarne jak te wykonane henną zawierającą barwniki syntetyczne.

Inspekcja podkreśla, że odróżnienie henny naturalnej od syntetycznej możliwe jest jedynie w badaniach analitycznych. Dlatego osoby decydujące się na zdobienie ciała henną powinny przynajmniej upewnić się co do pochodzenia i składu preparatu - zapoznać się z treścią etykiety jaka powinna być dołączona do każdego opakowania.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post