Otyłość a płodność

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Otyłość a płodność

Post autor: admin. med. »

Jesteś kobietą przy kości ? Myślisz o dziecku? Boisz się że twoje ciałko będzie miało wpływ na dziecko? Przeczytaj koniecznie ten post!

Jak wiadomo od dawna – niestety masa ciała kobiety ma wpływ na płodność od samego początku ciąży aż do powikłań po porodzie. Niestety w przypadku kobiet otyłych trzeba liczyć się z możliwą niepłodnością, większą liczbą ciąż kończących się poronieniem, cukrzycą i nadciśnieniem nie wspominając o zakrzepicy. Nie trudno również sobie wyobrazić że im więcej tłuszczyku na ciele kobiety tym trudniej „zajrzeć” do środka czyli choćby wykonanie zwykłego usg może stać się problemem. A przecież usg wykonuje się choćby w celu ustalenia terminu porodu, nie mówiąc już o sprawdzeniu czy dziecko rozwija się prawidłowo. Wszelkie powikłania u kobiet otyłych są wskazaniem do cesarskiego cięcia… i tu pojawiają się kolejne problemy np. ze znieczuleniem.


Co zrobić aby pomóc sobie i dziecku? Przed ciążą postarać się schudnąć dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wszelkich powikłań ciążowych i poporodowych.

Ale po kolei:

Jak masa ciała może wpływać na płodność? A no wpływa na cykle miesiączkowe – stają się nieregularne przez co trudno określić dzień w którym przypadnie owulacja, często cykle są bezowulacyjne a to wiąże się z trudnościami z zajściem w ciążę. Niestety jak już wcześniej wspomniano, otyłość = większe ryzyko poronienia (uwaga! Nawet trzykrotnie większe), niż w przypadku kobiet z prawidłowym wskaźnikiem BMI. Problemy te są związane z zaburzeniami hormonalnymi (zmniejszenie poziomu FSH i LH, progesteronu).


Co zrobić? Trzeba leczyć otyłość! Zmniejszenie otyłości, zwiększa szanse na przywrócenie prawidłowych cykli miesiączkowych dzięki czemu łatwiej jest zajść w ciążę. Zmniejszenie masy ciała pozwoli uniknąć wielu wyżej wymienionych powikłań. Tak więc warto schudnąć przed ciażą, nie tylko dla siebie ale również dla planowanego dziecka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post